All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Alergia na laktozę – objawy i leczenie

1.25K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Układ trawienny i odpornościowy nie zawsze funkcjonują prawidłowo. Skutkiem tego mogą być rozmaite uczulenia pokarmowe, w tym alergia na laktozę. Na czym polega i co konkretnie ją powoduje, a także jak radzić sobie z tym stanem? Kwestie te opisujemy poniżej.

Laktoza jest to inaczej cukier mleczny. Aby go strawić potrzebny jest enzym trawienny o nazwie laktaza. Jeśli w organizmie zachodzi niedobór bądź nadmiar w wytwarzaniu tego enzymu pokarmy zawierające laktozę nie są trawione. Co ciekawe pierwsze objawy alergii na laktozę pojawiają się w okresie dojrzewania lub dorosłości, mimo iż przyczynę stanowi głównie pierwotny niedobór laktazy. Wtórna niedostateczna produkcja tego enzymu może być związana z takimi jednostkami chorobowymi jak: zespół jelita krótkiego, zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, różnego rodzaju infekcje żołądkowe o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, pasożyty przewodu pokarmowego, celiakia, mukowiscydoza oraz choroba Whipple’a.

Powyższe schorzenia prowadzą do niszczenia kosmków i nabłonka wyścielającego jelito grube. To jednak nie jedyny czynnik ryzyka. Na rozwój alergii na laktozę narażone są także osoby stosujące niektóre farmaceutyki w dużych ilościach, takie jak antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki stosowane w  chemioterapii, ale i nadużywający alkoholu.

Do typowych symptomów występujących w kilkanaście godzin po spożyciu laktozy zalicza się następujące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, uczucie „przelewania” w żołądku, biegunki, częste wzdęcia i gazy oraz w wielu przypadkach nudności i wymioty. Osobny przypadek stanowi alergia na białka mleka krowiego. Występuje na ogół u niemowląt oraz dzieci do lat 3, często dolegliwościami gastrycznymi (również u dorosłych) skutkuje też spożycie mleka owczego, koziego czy soi, a dodatkowy objaw stanowią reakcje skórne, jak AZS czy pokrzywka.

Alergia na laktoze

Występowanie alergii na laktozę wymusza zastosowanie diety eliminacyjnej – całkowitej bądź częściowej. Lekarz może przepisać także tabletki z laktazą. Jeśli nietolerancja ma charakter wtórny, to laktozę wyłącza się z diety na pewien okres, na przykład dopóki nie wyleczymy konkretnej choroby, a kosmki jelitowe nie zregenerują się.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.