All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Atak na Pearl Harbor – wydarzenie, które zmieniło bieg II WŚ

1.67K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Istnieją takie wydarzenia historyczne, które stanowią doskonały materiał na powieść czy film. Często jednak pisarze czy scenarzyści zapominają o tym, że wszelkie zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej – a zresztą jakiejkolwiek wojny – to przede wszystkim momenty w historii związane z ogromnym cierpieniem tysięcy ludzi i mające daleko idące konsekwencje. Tak właśnie było w przypadku przełomowego wydarzenia w wojnie amerykańsko – japońskiej, jaką był atak na Pearl Harbor. Z czym się wiązał ? To wiedzieć powinien każdy, zatem streszczamy poniżej.

W związku z trwającą w Europie wojną w Japonii doszło do wyraźnych politycznych zmian. Ugrupowania nacjonalistyczne oraz militarystyczne pragnęły zwiększenia wpływów kraju – i to w wielu strefach. Przełomowa data to niedziela, 7 grudnia 1941 roku. Wówczas właśnie, pomiędzy 8.00 a 10.00 rano miał miejsce atak na Pearl Harbor. Była to baza marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych zlokalizowana na Hawajach. Ataku dokonało 6 lotniskowców z 360 samolotami, 9 okrętów niszczycieli, 2 pancerniki i 10 łodzi podwodnych japońskich. Amerykanie ponieśli wówczas klęskę i odnotowali ogromne straty. Zginęło ponad 2400 osób (z czego 68 stanowili cywile), prawie 1200 zostało rannych (w tym 35 cywilów) zniszczono 160 samolotów, uszkodzono lub zatopiono 20 jednostek pływających. Straty Japonii były wręcz marginalne w obliczu tych danych – zginęło 65 ludzi. Warto zauważyć, że w porcie na Hawajach nie znajdowały się wówczas główne cele ataku – najbardziej wartościowe lotniskowce – USS Lexington i USS Enterprise.

Warto zauważyć, że na wygraną Japończyków złożyło się kilka czynników. Atak był przeprowadzony w niedzielę, a procedury bezpieczeństwa zostały przez wojsko amerykańskie zaniedbane. Nie działały m.in. rozpoznanie radiolokacyjne, okręty nie miały sieci przeciwtorpedowych, a działa przeciwlotnicze nie były w stanie odeprzeć ataku. Stąd też – Japońskie wojsko zyskało przewagę taktyczną na kilka miesięcy, w związku ze zniszczeniami, jakich dokonało. Nie należy zapominać też o tym, iż atak był skrupulatnie opracowany przez sztab admirałów Yamamoto i Nagumo.

Atak na Pearl Harbor

Początek wojny na Pacyfiku przyniósł ze sobą dominację wojsk Japonii na terenie Azji Południowo – Wschodniej. Równowagę sił zmieniła jednak bitwa o Midway w 1942 roku. Ponad to konflikt zbrojny przyniósł ze sobą  przede wszystkim tragedię cywilów, której apogeum były ataki na Hiroszimę i Nagasaki, kiedy to odpowiednio 6 i 9 sierpnia amerykańskie lotnictwo zrzuciło na te miasta bomby atomowe. Kapitulacja Japonii nastąpiła 2 września 1945.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.