All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Co to jest astygmatyzm?

1.37K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Polega na zniekształconym lub niewyraźnym widzeniu przedmiotów, niezależnie od odległości w jakiej znajdują się od patrzącego na nie. Soczewki kontaktowe lub okulary to korekcji astygmatyzmu dobiera okulista, zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz natężeniem wady.

Leczenie astygmatyzmu – soczewki kontaktowe, okulary, zabieg laserowy

Najpopularniejszą metodą leczenia wady wzroku są soczewki na astygmatyzm lub okulary. Poprawę ostrości widzenia uzyskuje się także poprzez chirurgiczny zabieg laserowy. Polega on na nacięciu rogówki, dlatego nie może być przeprowadzany u osób poniżej 20. roku życia. Nowoczesne soczewki toryczne jednodniowe, czyli jednorazowego użytku, pozwalają korygować większość przypadków astygmatyzmu. Szkła kontaktowe dostępne są także w wersji miesięcznej. Wtedy należy je przechowywać w specjalnych opakowaniach z płynem i zdejmować na noc. Do korekcji niezborności stosuje się również tradycyjne okulary ze szkłami cylindrycznymi.

Astygmatyzm – przyczyny wady wzroku

Wyraźne widzenie uzyskuje się, kiedy rogówka posiada idealnie kulisty kształt. Im bardziej przednia część oka jest zniekształcona i przypomina kształtem piłkę do rugby, tym większy jest astygmatyzm. Deformacja rogówki powoduje, że promienie świetlne wpadające do oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie, tworzą linię. Powoduje to widzenia rozmytych i zniekształconych obrazów.

Rodzaje astygmatyzmu

Rozróżnia się trzy rodzaje niezborności. Astygmatyzm rogówkowy występuje najczęściej. Polega na zniekształconym kształcie rogówki oka i braku jej sferyczności. Niezborność soczewkowa to nieprawidłowa budowa przedniej i tylnej soczewki wewnątrzgałkowej oka. Astygmatyzm mieszany związany jest z nieprawidłowym kształtem rogówki, przy jednoczesnej wadliwej budowie soczewki oka. Niezborność oka mierzona jest w dioptriach:

  • astygmatyzm niski – do 1 dioptrii,
  • astygmatyzm wysoki – do 2 dioptrii,
  • astygmatyzm bardzo wysoki – od 3 dioptrii.

Astygmatyzm oka – typowe objawy

Symptomy niezborności to np. częste mruganie, mrużenie, łzawienie i pieczenie oczu. Niezborność może powodować bóle głowy. Astygmatycy widzą linie proste jako krzywe, a obrazy są dla nich rozmyte i zamglone. Osoby z niezbornością mogą mieć trudność w orientacji przestrzennej i szybko się męczyć w czasie skupiania wzroku na jednym punkcie, np. podczas czytania książki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.