All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Co warto studiować, aby znaleźć dobrą pracę

1.56K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Od pokoleń rodzice powtarzali swoim dzieciom, że aby coś w życiu osiągnąć, należy zadbać o zdobycie odpowiedniego wykształcenia, najlepiej wyższego. Z biegiem lat stwierdzenie to zyskało dość ironiczny wymiar, bowiem wedle danych GUS liczba bezrobotnych absolwentów z tytułem magistra już od kilku lat jest wyższa od liczby bezrobotnych legitymujących się wykształceniem średnim (z maturą bądź bez niej). Zatem co warto studiować, aby znaleźć dobrą pracę? I jak pogodzić to ze swoimi aspiracjami dotyczącymi przyszłości?

Te pytania zadaje sobie coraz więcej młodych ludzi. To dobra tendencja, ponieważ dzięki niej możliwe będzie stworzenie stabilniejszej struktury na rynku pracy. Istotne, by odpowiednie działania – m.in. związane z przygotowaniami do matury etc. podjąć odpowiednio wcześniej.

Rynek pracy jest tworem dynamicznym i zmienia się na przestrzeni lat – wśród młodych osób bezrobocie jest wysokie, niemniej jednak związane jest ono również z nieadekwatnymi do potrzeb pracodawców kwalifikacjami. Niestety, wiele z uczelni nie gwarantuje gruntownego wykształcenia, a przekazywana na konkretnych kierunkach (nawet tych zamawianych i dotowanych) bywa czysto teoretyczna. Tymczasem w niektórych zawodach bez odbytej praktyki nie sposób rozpocząć kariery. Umiejętności deficytowe są z drugiej strony bardzo doceniane. Jak jednak wyłowić te najlepsze i co warto studiować, aby znaleźć dobrą pracę z godziwym wynagrodzeniem?

Nie można nastawiać się, że jedynie ukończone studia pozwolą nam na wykonywanie zawodu. Konieczne jest dokształcanie w trybie bieżącym, doszkalanie w ramach praktyk oraz zdobywanie praktycznych umiejętności. Często nazwa kierunku zupełnie może nie korespondować z określeniem proponowanego stanowiska. Stąd – współczesne studiowanie musi być procesem wielozadaniowym. Niestety – nie zawsze jest to możliwe w polskich realiach z uwagi na to, że studia zaoczne, a nawet studia w trybie dziennym stanowią spory wydatek i często wymagają podjęcia pracy. Jak ratować się w takiej sytuacji? Kluczowa jest organizacja czasu. Pomocne może być też kształcenie w trybie indywidualnym dostępne na wszystkich uczelniach wyższych.

Co warto studiowac, aby znalezc dobra prace

Oczywiście istnieją kierunki, które mogą gwarantować zatrudnienie na korzystnych warunkach. Od kilku lat na takich pozycjach utrzymują się m.in.:

  • finanse – ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nie spada. Zarobki utrzymuj się na przyzwoitym poziomie i są zależne od województwa oraz branży w jakiej działa konkretna firma. Awanse także nie są tutaj kwestią przypadku. Dobry specjalista po kilku latach praktyki może nawet potroić poziom swoich dochodów;
  • informatyka – dająca możliwości podjęcia zatrudnienia w wielu działach branży IT. W zależności od specjalizacji można szukać pracy jako programista, grafik, programista urządzeń mobilnych etc. Kolejne szczeble kariery zdobywa się na ogół silnym zaangażowaniem i dokształcaniem. Same studia wytyczają jedynie ścieżkę;
  • inżynieryjne kierunki studiów także znajdują się w czołówce, ponieważ w branżach związanych z tym zawodem stale brakuje pracowników. Taki deficyt sprawia, że po ukończeniu (dość wymagającego, dodajmy) kierunku można liczyć zarówno na satysfakcjonujący finansowo staż, jak i bardzo przyzwoite zarobki w kolejnym stadium kariery;
  • prawo, które od lat cieszy się sporą popularnością. Ukończenie studiów kończy się nie tyle z wysokimi dochodami (początkowo naprawdę kwoty nie są wysokie), co z prestiżem. Poza wytężoną pracą na uczelni konieczne jest stałe wzbogacanie swoich kwalifikacji, niemniej jednak po upływie kilku lat wysiłek ów zdecydowanie się opłaca. Własna kancelaria pozwala na uzyskanie wyjątkowo wysokich dochodów.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.