All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Cykoria podróżnik – właściwości prozdrowotne

3.17K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jak wielokrotnie można się przekonać na przykładzie medycyny, zwłaszcza ludowej, czasem to co najbardziej powszechne jest też bardzo skuteczne jako środek leczniczy. Cykoria podróżnik w naszym kraju jest spotykana bardzo często – na nieużytkach, pastwiskach, przy polnych drogach. Jej zastosowanie nie jest być może zbyt kompleksowe, jednak docenia się ją w ziołolecznictwie już od dawna. Warto przekonać się dlaczego.

Cykoria podróżnik rośnie na terenie niemal całej Europy, ale też w Azji Środkowej oraz Afryce. Ziele cykorii zbierać można w kwietniu, natomiast jej korzenie również wykazujące właściwości lecznicze – w październiku. Kluczowy dla skuteczności preparatów przygotowywanych na bazie cykorii podróżnik pozostaje fakt, że należy je suszyć w odpowiedniej temperaturze (korzenie rzecz jasna rozdrobnione). Korzeń rośliny posiada w składzie m.in. kwasy fenolowe, kumarynowce, flawonoidy, polisacharydy (z przewagą inuliony), cholinę, taraksasterol, ale też fitosterole kwas krzemowy, garbniki i wiele innych dobroczynnych substancji. Kompleksowy skład cykoria podroznikzapewnia skuteczne działanie również zielu – tutaj występuje bogactwo soli mineralnych, witamin B i C a także białek i cukrów.

Cykorię i preparaty przygotowywane na jej bazie stosuje się w zaburzeniach trawienia. Inulina korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, redukuje wzdęcia. Znane jest także działanie moczopędne oraz wspomagające pracę nerek, a także lekko detoksykacyjne. Gastryczne problemy to jednak nie jedyne zastosowanie zioła. Ekstrakt może być używany także jako środek do przemywania siatkówki oka, szczególnie przy jej zapaleniu. Dodatkowo preparaty wykazują działanie wspomagające kuracje oczyszczające, np. w chorobach dermatologicznych, w plamicy naczyniowej. Za skuteczność w kosmetyce odpowiada wysoka zawartość betakarotenu oddziałującego na prawidłowy koloryt skóry.

Istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów z korzenia czy ziela cykorii. Osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny uprzednio skonsultować się ze specjalistą. Do możliwych skutków niepożądanych należą także alergiczne reakcje skórne – w takich wypadkach stosowanie specyfiku należy bezwzględnie przerwać. Ostrożność powinny zachować kobiety ciężarne oraz w okresie laktacji, nie zaleca się też, by cykorię stosowały dzieci poniżej 12 roku życia.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.