All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Czym jest Assessment Center

949 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ośrodki oceny rozwijały się na przestrzeni ubiegłych dziesięcioleci, począwszy od I wojny światowej. To właśnie wtedy pierwszy raz zaczęto stosować testy, mające na celu sprawdzenie kompetencji kandydatów na oficerów w… niemieckiej armii. Badania pozwalały określić zarówno predyspozycje fizyczne, psychiczne jak i osobowościowe. Ośrodki oceny szybko przystosowano również do warunków amerykańskich oraz brytyjskich.

Po II wojnie światowej system o nazwie Assessment Center znalazł zastosowanie również w warunkach cywilnych przedsiębiorstw – najpierw na terenie USA, a dopiero później w Europie Zachodniej. Do Polski zawitał wiele lat później, co było związane ze zmianą ustrojową oraz nastaniem nowych warunków na rynku pracy. O tym, czym jest Assessment Center współcześnie i jak jest wykorzystywane – opowiadamy poniżej.

Zastosowanie metody Assessment Center sprowadza się głównie do procesów rekrutacyjnych. W momencie, gdy CV i rozmowa kwalifikacyjna nie stanowią rozwiązania, ośrodek oceny pozwala kompleksowo ocenić predyspozycje kandydata. Bardzo istotny jest także element badania, w którym sprawdza się odporność na stres, a także sposób rozumowania oraz rozwiązywania problemów.

Innym momentem, w którym AC się przydaje pozostaje reorganizacja struktury firmy. W takim wypadku można określić pełne kompetencje pracowników już zatrudnionych, które zadecydują o ich dalszej karierze, awansie, degradacji, przeniesieniu na inne stanowisku, bądź w sytuacjach mniej korzystnych – zwolnieniu.

Jak poprawnie wykorzystać narzędzie, którym jest Assessment Center?

Metoda ośrodków oceny sprowadza się do wielowymiarowego sprawdzenia kompetencji. Pierwszym krokiem pozostaje określenie, jakich umiejętności wymaga się na konkretnym stanowisku – następnie przekształca się je w czynniki, które mają mierzyć testy. Poddaje się je podziałowi na elementy z zakresu wiedzy, praktycznych kompetencji oraz cech charakteru. Te ostatnie podlegają behawioralnej klasyfikacji – określa się, które z zachowań oraz osobowościowych cech mogą być przydatne na danym stanowisku zwiększając efektywność pracownika w wykonywaniu zadań. Mając gotową koncepcję wymagań można skupić się na doborze testów projektowanych wedle określonego schematu. Techniki oceny mogą przybierać różną postać, od realizacji zadań w grupie, poprzez zarządzanie zespołem, a na tworzeniu indywidualnych relacji z klientem skończywszy. Na ogół mają postać symulacji. Bardzo istotnym jest, by wszystkie zachowania były rejestrowane – pozwala to zgromadzić bogaty materiał źródłowy.

Assessment Center

Warto podkreślić, że metoda AC spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko wśród ekspertów, który doceniają wielowymiarowe zastosowanie narzędzia, ale i pracodawców. Nic dziwnego – prócz zweryfikowania poziomu wiedzy i wykształcenia potencjalnych kandydatów pozwala przecież na sprawdzenie, jak owe informacje są przez nich stosowane w obliczu wykonywania konkretnych zadań.

Obiektywność oceny po przeprowadzeniu stosownego testu zależy od obecności niezależnych ekspertów, najlepiej w liczbie kilku. Każdy z nich może w takim wypadku wydać niezależną opinię, które są następnie porównywane oraz zamieszczane w raporcie wieńczącym cały proces. Metoda posiada oczywiście swoje mankamenty – nie znajduje zastosowania w przedsiębiorstwach dysponujących mniejszym budżetem. Sformułowanie metod badania oraz zatrudnienie ekspertów wiąże się z dużymi kosztami. Prócz tego do wykonania testów potrzebny jest czas, który może zmniejszać zyski firmy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.