All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Czym jest prepping

1.56K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Przyszło nam funkcjonować w czasach, które charakteryzuje niestabilność. Specjaliści już kilka dekad temu zauważyli, że można mówić o istnieniu społeczeństwa ryzyka. Oznacza to, że trzeba być gotowym na nasilające się kryzysy – w świecie polityki na poziomie globalnym, ale i w ekonomii. Jednym ze sposobów na to, by trudna sytuacja nie oddziaływała na nas zbyt mocno pozostaje prepping. Czym jest oraz kiedy w szczególności się sprawdza? Rozwiejmy te wątpliwości.

Prepping można zdefiniować jako styl życia polegający na prowadzeniu działań opartych o konkretne, spersonalizowane strategie, pozwalający na uchronienie siebie oraz innych członków rodziny przed niebezpieczeństwami wynikającymi z różnych czynników. Nie sprowadza się jedynie do przygotowań, ale też do określonego sposobu myślenia. Prepping we współczesnej formie funkcjonuje jako pojęcie społeczno – ekonomiczne od lat powojennych. Zarzewiem jego powstania była zimna wojna prowadzona przez USA i blok sowiecki oraz groźba konfliktu nuklearnego.

Z czasem termin rozszerzono także na sytuacje nie związane ze zbrojnymi zagrożeniami. Prepping może oznaczać także przygotowanie do niespodziewanych awarii, klęsk żywiołowych, kradzieży bądź utraty mienia, choroby uniemożliwiającej wykonywanie pracy, utraty zatrudnienia etc. Prepping opiera się oczywiście na gromadzeniu potrzebnych oszczędności czy rzeczy, ale to nie wszystko. Wartym uwagi aspektem jest również tworzenie ewentualnych scenariuszy zachowań dla pozostałych członków rodziny jak i dla siebie. Dzięki temu w kryzysowej sytuacji można działać racjonalnie i szybko, co niejednokrotnie może uratować życia bądź zmniejszyć ewentualne straty (np. w sytuacji, gdy doszło do wypadku bądź miał miejsce pożar). Prepping nawiązuje również do technik survivalowych – jednak nie ma to nic wspólnego z rozrywkowym formatem.

Warto wprowadzić do swojej codzienności techniki i narzędzia, jakie wykorzystuje prepping. Wbrew pozorom, skonstruowanie odpowiednich planów i scenariuszy nie jest takie trudne. Nie wymaga też popadania w skrajne czarnowidztwo. Jak postąpić krok po kroku, by możliwie najefektywniej wykorzystać prepping dopasowując go do swoich potrzeb? Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest zdefiniowanie, które z sytuacji zagrażających bezpieczeństwu dotyczą właśnie nas. Wymaga to przeanalizowania dotychczasowych katastrof, klęsk żywiołowych, ale i swoich doświadczeń na przestrzeni ostatnich lat. Niezależnie od tego, w jak przyjaznej okolicy żyjemy, oraz jak dobrym zdrowiem się cieszymy, dobrze jest założyć, że może się zdarzyć wypadek bądź ciężka choroba.

Prepping

Przygotowywanie ekwipunku warto jest skonsultować z osobami, które już mają pewne doświadczenie. Zapasy, jakie robimy obejmują przecież nie tylko gotówkę. Obserwując, jak długo oczekuje się na świadczenia zdrowotne w ramach NFZ i znając swoje ewentualne problemy ze zdrowiem warto zapisywać się też na listy oczekujących na wizyty u specjalisty. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali usług endokrynologa (np. w związku ze zbliżającą się meno- czy andropauzą). Prepping to także gromadzenie zapasów żywności – oczywiście złożonych z produktów o długim terminie przydatności do spożycia. Zakupy takie można robić na bieżąco, dokładając jeden czy dwa artykuły przy każdym wyjściu do sklepu. Dzięki temu koszty prepping’u będą niewspółmiernie niższe, aniżeli późniejsze (oby tylko hipotetyczne) korzyści.

Kolejną przydatną podczas tworzenia ewentualnych scenariuszy zagrożenia formą jest budżet domowy. Jego regularne aktualizowanie w oparciu o bieżące i przewidywane wydatki pozwala określić, jaką ilością gotówki będziemy dysponować w przypadku zdarzeń nagłych i generujących dodatkowe koszty.

Taki „rodzinny biznesplan” może stanowić też narzędzie edukacyjne dla dzieci.

Dobrze jest je angażować (oczywiście, gdy osiągną już określony wiek), by nie tylko nie były bierne podczas kryzysowych sytuacji, ale też wiedziały, jak zachować się, gdy będą z jakichś względów chwilowo pozbawione opieki osób starszych.

Jak stać się prawdziwym preppers’em? Sprawdźcie w poniższym materiale!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

  • Paweł pisze:

    Ciekawy artykuł, kiedyś oglądałem film dokumentalny o człowieku z USA, który zbudował schron na okoliczność trzeciej wojny 🙂

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.