All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Na czym polega uzależnienie od nikotyny?

2.02K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, która obejmuje aspekt fizyczny i psychiczny. Nikotyna wpływa na układ nerwowy, powodując chęć palenia oraz objawy odstawienia w przypadku rezygnacji z nałogu.

Nikotynizm to choroba

Nikotynizm jest chorobą mającą podłoże neurologiczne. Jest ona wywołana uzależnieniem od nikotyny. To przewlekłe, nawracające schorzenie, które w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób zostało oznaczone numerem F-17. Może mieć postać psychiczną oraz biologiczną (farmakologiczną). Czasem występują łącznie i różnią się nasileniem. Psychiczne uzależnienie od nikotyny dotyczy emocji, zachowań oraz myśli. Palacz odrzuca myśli o szkodliwości palenia, jego samopoczucie poprawia się po sięgnięciu po papierosa. Brak nikotyny powoduje złe samopoczucie. Z kolei uzależnienie fizyczne nazywane głodem nikotynowym polega na zwiększonej tolerancji na nikotynę. Przez to palacz musi palić coraz więcej, aby uzyskać korzystne samopoczucie. Zazwyczaj nie odczuwa zapachu nikotyny. Przy podjęciu próby odstawienia nałogu pojawiają się u niego nieprzyjemne objawy. Nie każdy palacz jest silnie uzależniony fizycznie. Z kolei każda osoba paląca papierosy jest uzależniona psychicznie od nikotyny. Aby ułatwić sobie rzucenie palenia, można sięgnąć po środku farmakologiczne (źródło: https://apteline.pl/).

Jakie wpływ na organizm ma nikotyna?

Nikotyna oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego powodu jej odstawienie powoduje objawy abstynencji, głównie psychiczne. Substancja zawarta w papierosach działa też na receptory cholinergiczne znajdujące się w mózgu, rdzeniu kręgowym, połączeniach nerwowo-mięśniowych i zwojach autonomicznych. Nikotyna pobudza organizm palacza, po czym blokuje aktywność neuronów. Jest też odpowiedzialna za wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina, serotonina, acetylocholina, dopamina i peptydy morfinowe. Oprócz tego nikotyna oddziałuje na tzw. „ośrodek nagrody” w mózgu, który ma działanie motywacyjne. Z kolei jej wpływ na „ośrodek kary” powoduje objawy odstawienia.

Objawy uzależnienia od nikotyny

Do objawów nikotynizmu należą silna potrzeba używania tytoniu oraz trudność w jej kontrolowaniu. Osoby uzależnione od tytoniu trwają w nałogu, pomimo wiedzy o jego szkodliwości i niekiedy odczuwanych negatywnych skutkach palenia. Uzależnienie może stać się ważniejsze od innych czynności. Chorzy odczuwają potrzebę palenie niezależnie od okoliczności. Mogą przy tym zaburzać rytm dobowy poprzez chęć zapalenia np. w nocy oraz zaniedbywać zainteresowania. Pojawia się też zwiększona tolerancja na nikotynę oraz zespół abstynencji w przypadku odstawienia papierosów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.