All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Czym jest syndrom DDA?

1.04K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alkoholizm został określony jako jedna z chorób cywilizacyjnych przez wielu badaczy. Nie jest jednak tak, że to problem nowy – ostatecznie chęć odurzania towarzyszy ludzkości od zawsze. Jednakże współcześnie w większym stopniu zwraca się uwagę na społeczne oraz psychologiczne konsekwencje tego problemu. Jednym z nich pozostaje syndrom DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików.

Osoby cierpiące na tę postać schorzenia, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z rodzin, w których ekscesywnie konsumowano alkohol. Wedle definicji naukowych syndrom DDA to utrwalone już schematy funkcjonowania w społeczeństwie wynikające z doświadczeń przebytych w dzieciństwie. Zachowania takich osób utrudniają im codzienne życie, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z innymi, ale też uniemożliwiają pełną samoakceptację.

Nie u każdego, kto wychował się w rodzinie, gdzie nadużywano alkoholu rozwija się syndrom DDA, choć odsetek takich osób jest niestety znaczny. Czynnikami sprzyjającymi pozostają jednak liczne traumatyczne doświadczenia (niekoniecznie związane z przemocą fizyczną, ale również z emocjonalnymi nadużyciami i niepewnością jutra). Kolejnym elementem zwiększającym ryzyko pozostaje życie w stresie, a także wstyd, jaki żywią dzieci przez rówieśnikami oraz innymi osobami. Patologiczne przypadki obejmują także nadużycia o charakterze seksualnym, upokarzanie, konieczność „opiekowania” się pijanym rodzicem. Poczucie zagrożenia ukształtowane w dzieciństwie przedkłada się na dorosłość.

W wyniku tego u osób cierpiących na syndrom DDA mogą się pojawić następujące symptomy:

  • trudności w określeniu własnych potrzeb, kłopoty ze snem, apatia, brak apetytu, stany depresyjne;
  • niskie poczucie własnej wartości, zaburzony obraz siebie, kompleksy;
  • brak zdolności do nawiązywania kontaktów, lęk przed bliskością z innymi;
  • nadmierna kontrola, skłonność do patologicznego przejmowania odpowiedzialności;
  • wrogość w relacjach z osobami, które nie odzwierciedlają ukształtowanych wzorców;
  • silnie wykształcona potrzeba akceptacji przy jednoczesnej skrytości oraz zamknięciu w sobie;
  • skłonności do izolacji, pesymizmu i niezwykle ostrej samokrytyki, a jednocześnie perfekcjonizmu;
  • brak emocjonalnej równowagi, zmienność nastrojów (często połączona z histerią), ogromna impulsywność, często nieadekwatna do rzeczywistości;
  • niezdolność do pełnego poświęcenia się konkretnemu zadaniu.

syndrom dda

Specyfikę syndromu DDA sugeruje już sama nazwa – „dorosłe dzieci alkoholoków” wskazują na niedojrzałość emocjonalną, która nie miała się przecież szans wykształcić z braku istotnych wzorców. Warto pamiętać, iż sama diagnoza w żadnym stopniu nie stanowi wyroku, co więcej, możliwa jest skuteczna psychoterapia. Leczenie syndromu DDA sprowadza się do tego, by wyeliminować z życia osoby nań cierpiącej negatywne emocje, takie jak wstyd, lęk czy cierpienie.

Istotnym etapem jest pogodzenie się ze swoją przeszłością oraz próba odbudowania autentycznego obrazu siebie. Budowanie hierarchii celów w życiu i wyznaczanie sobie kolejnych terminów ich realizacji nie jest proste i wymaga często wielomiesięcznej współpracy z terapeutą.

Warto jednak zasięgnąć pomocy specjalisty, gdyż dzięki temu znacząco można poprawić jakość codziennej egzystencji.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.