All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Dreszcze i uczucie zimna – jak sobie z nimi radzić?

735 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zapewne wiele osób nie raz miało do czynienia z wystąpieniem dreszczy i uczuciem zimna – u siebie, najbliższych czy dzieci. Dreszcze i ciarki mogą być wywołane różnymi przyczynami, nie zawsze należy się nimi martwić, jednak zawsze warto przeciwdziałać. Czym są te objawy, co może je powodować oraz jak im zapobiegać?

Czym są dreszcze?

Popularnie określane jako „ciarki”, dreszcze to mimowolne mikro skurcze mięśni. Są one automatyczną reakcją obronną organizmu, choć nie zawsze ich wystąpienie będzie niosło pozytywne skutki. Najczęściej towarzyszy im uczucie zimna, przyczyny którego mogą być różne. Ośrodek termoregulacji przesyła informacje do mięśni o konieczności pobudzenia w celu wytworzenia dodatkowej energii cieplnej, aby ogrzać organizm, choć paradoksalnie przyczyny mogą leżeć również w przegrzaniu ciała. Ogólnie jeśli chodzi o dreszcze ich przyczyny mogą być zróżnicowane, jednak zwykle wynikają one z zaburzeń termoregulacyjnych organizmu. Bardzo często spotykane są także dreszcze w nocy, które mogą być po prostu objawem zmęczenia, czy nieco zbyt niskiej temperatury otoczenia. Dreszcze bez gorączki przyczynę mogą mieć też w reakcji na niektóre przyjmowane leki, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sytuacje wprowadzania nowych substancji do organizmu.

Dreszcze bez gorączki – przyczyny i przeciwdziałanie

Często spotykane uczucie zimna to zwykle wyziębienie organizmu związane z:

  • zbyt długim przebywaniem w niskich temperaturach,
  • zamoczeniem odzieży i parowaniem powodującym wychłodzenie,
  • brakiem ruchu lub słabym krążeniem,
  • przemęczeniem, brakiem snu, odwodnieniem,
  • nagłą zmianą temperatury otoczenia.

W takich sytuacjach organizm automatycznie próbuje się ogrzać, pobudzając mięśnie. Warto mu w tym pomóc, przeciwdziałając powodom, które przyczyniły się do wystąpienia dreszczy. Kiedy uczucie zimna dokucza nam w nocy, warto nieco podwyższyć temperaturę w sypialni, zainwestować w termofor czy cieplejszą kołdrę. Jednak równie istotne w przypadku dreszczy bez gorączki może być znalezienie prawdziwej przyczyny ich występowania, gdyż czasami te pierwsze zdiagnozowane przez nas powody są nietrafione. Słabe krążenie, przemęczenie czy odwodnienie może być spowodowane innymi problemami zdrowotnymi, dlatego istotna jest właściwa diagnoza. Problemy cukrzycowe, anemia czy infekcje układu moczowego dają często takie nieswoiste objawy. Okres menopauzy, wahania hormonalne w ciąży – również mogą wiązać się z występowaniem łagodnych dreszczy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto więc skonsultować się z lekarzem.

Jak jeszcze można sobie radzić z dreszczami?

Mając na uwadze, że przyczyny dreszczy mogą być zróżnicowane można spróbować pomóc doraźnie. Rozgrzewające napoje to jeden ze sposobów – ciepła herbata z przyprawami korzennymi, miodem i cytryną, gorąca czekolada lub inne, najlepiej uzupełniające jednocześnie elektrolity, płyny. Nieprzyjemne dreszcze w nocy można zwalczać, stosując dodatkowe warstwy okrycia. Osoby nie będące alergikami mogą spróbować kołdry lub koca z naturalnej wełny pobudzającej mikrokrążenie. Choć może się to wydać nietypowe, lepiej rozebrać wierzchnią warstwę ubrania i pozwolić na działanie tkaniny bezpośrednio na skórę.

Jeżeli dreszcze, połączone z uczuciem zimna, pojawiają się w związku z rozpoczynającą się infekcją, warto zastosować, oprócz domowych sposobów na rozgrzanie, również odpowiednie leki. Więcej o radzeniu sobie np. z pierwszymi symptomami przeziębienia można znaleźć w artykule dreszcze przyczyny. Ważne jest, by przyjmowana substancja była szybko przyswajalna, gdyż uczucie zimna i dreszcze nie należą do przyjemnych objawów, szczególnie w sytuacji osłabienia organizmu. Warto jednak w razie występowania infekcji i dreszczy bez gorączki zbadać przyczyny braku automatycznej odpowiedzi immunologicznej organizmu, jaką jest podwyższona temperatura ciała. W wielu przypadkach to właśnie ona powinna pomóc w walce z infekcją, a brak gorączki może paradoksalnie spowodować szybszy rozwój choroby i powikłania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.