All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Energia odnawialna – co warto o niej wiedzieć?

1.15K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Współcześnie nawet w indywidualnych gospodarstwach domowych coraz większą wagę przywiązuje się do tego, by wdrażane na co dzień rozwiązania, chociażby z zakresu poboru energii – niezbędnej dla funkcjonowania podstawowych sprzętów – miały ekologiczny charakter. Energia odnawialna przestaje być niszowym zagadnieniem, co więcej, o wiele łatwiej wprowadzić jej źródła do obiegu obecnie, niż kilka lat temu. Dawniej to koszty stanowiły główną barierę. Jak jest obecnie i czy rozwiązania z tego zakresu można nazwać komfortowymi? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi faktami.

Odnawialna energia ma naturalne źródła, wśród najczęściej wykorzystywanych można wymienić wiatr, promieniowanie słoneczne, wodę czy biogaz. Taka różnorodność wymaga stosowania odmiennych technik pozyskiwania.

Słońce

Energię słoneczną uzyskuje się dzięki kolektorom, które mogą być montowane zarówno na obiektach publicznych, jak i prywatnych (w zdecydowanej większości na dachach, rzadziej na elewacjach, czy w formie wolnostojącej). Tak pozyskane promieniowanie słoneczne ma szerokie zastosowanie, może służyć zarówno ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu wody, jak i produkcji energii elektrycznej. Co ważne, jest to jedna z najszybciej rozwijających się na świecie technologii. Determinującym czynnikiem w procesie pozyskiwania pozostaje roczna gęstość promieniowania UV – w ciągu roku jest ono nierównomiernie rozłożone (dla przykładu w naszym kraju aż 80% zasobów koncentruje się w miesiącach od kwietnia do września).

Energia odnawialna

Woda

Energia odnawialna pozyskiwana w wyniku pracy turbin wodnych koncentruje się współcześnie na wodach o większej przepustowości. Najistotniejszym elementem pozostaje więc odpowiednie usytuowanie wodnej elektrowni, tak aby różnice wysokości były jak największe (woda powinna być maksymalnie spiętrzona, nie może też brakować miejsca na zbiorniki retencyjne). Elektrownie wodne zlokalizowane na lądzie można podzielić na kilka rodzajów:

  • typ przepływowy wytwarza energię na bazie wody z rzek, nie ma tutaj zbiornika do gromadzenia wody;
  • typ szczytowo – pompowy to system łączący dwa zbiorniki wodne, napędzające odpowiednie turbiny;
  • typ regulacyjny (inaczej zbiornikowy) wykorzystuje natomiast jeden zbiornik, który dodatkowo pełni funkcję retencyjnego.

Energia odnawialna

Wiatr

Z energii wiatrowej korzysta się już od wielu lat. Powstaje ona w wyniku tego, że temperatury mas powietrza nagrzewają się w różnym stopniu. Turbiny wiatrowe (popularnie zwane wiatrakami) mogą występować zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Energia wiatrowa zyskuje na popularności na całym świecie dzięki temu, iż jest ekonomicznie opłacalna, ale też pozwala chronić środowisko, a nawet poprawiać jakość powietrza. Emisja gazów cieplarnianych może skutecznie się obniżać. Nawet zmienność prędkości i kierunku wiatru nie generuje problemów w funkcjonowaniu energetycznych instalacji – pod warunkiem, że energia wiatrowa nie jest dominującym sposobem pozyskiwania energii.

Energia odnawialna

Warto podkreślić, że niekorzystne zmiany klimatyczne są w większości spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla oraz innych toksyn do atmosfery. Stąd też – ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń, dostarczania energii elektrycznej etc. stanowią wybór optymalny w krótkotrwałej, a zarazem długofalowej perspektywie. Warto zastanowić się nad tym, jak duże jest zużycie prądu/paliwa/gazu w naszym gospodarstwie domowym, a na podstawie owej analizy dokonać korzystnych zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska zmian.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.