All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Fundusz inwestycyjny otwarty – zasady działania i najważniejsze pojęcia

1.36K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) ma nielimitowane jednostki uczestnictwa, więc zakupić je może każdy chętny. Inwestycja może być krótko- lub długoterminowa, w zależności od horyzontu inwestycyjnego inwestora. Wycena funduszy otwartych odbywa się codziennie.

Zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym – rola TFI

Każdy fundusz inwestycyjny otwarty jest zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI). Oznacza to, że aby kupić lub odsprzedać jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym, należy skorzystać z usług konkretnego TFI. Nowoczesne TFI mają elektroniczny system transakcyjny. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można kupić jednostki uczestnictwa, sprawdzać saldo inwestycji w dowolnym momencie oraz zarządzać samodzielnie jednostkami funduszy.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, np. Union Investment, zatrudnia wyspecjalizowanych doradców inwestycyjnych z licencją Komisji Nadzoru Finansowego. To oni zarządzają funduszami.

Co to znaczy, że fundusz jest otwarty? Cechy funduszu inwestycyjnego otwartego

Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) ma nielimitowaną ilość jednostek uczestnictwa. Daje to możliwość wszystkim chętnym na zainwestowanie w dany fundusz. Jednostki FIO w każdej chwili można odsprzedać funduszowi, wycofując swoje pieniądze. Dzięki temu inwestowane środki są dostępne niemal od ręki.

Wycena funduszy inwestycyjnych otwartych

Cechą funduszy inwestycyjnych otwartych jest ich codzienna wycena. Oznacza to, że notowania funduszy na stronie TFI są aktualizowane każdego dnia. To dlatego wykup jednostek uczestnictwa przez fundusz od uczestnika możliwy jest w dowolnym momencie, na każde wezwanie inwestora. Dla porównania fundusze inwestycyjne zamknięte wyceniane są raz na pewien czas (określony w statucie funduszu) i tylko wtedy można do nich dołączyć lub z nich wyjść.

Horyzont inwestycyjny i ryzyko inwestycji w FIO

Ryzyko inwestycyjne zależy od tego, jak długo trwa inwestycja, czyli od horyzontu inwestycyjnego. Najbezpieczniejsze są fundusze inwestycyjne otwarte krótkoterminowe, czyli zwykle kilkumiesięczne. TFI zarządzające danym funduszem zwykle przygotowuje plan oszczędzania dla uczestników, np. trzymiesięczny czy półroczny. Plany te są ustalone tak, by inwestycja przynosiła zauważalny, stały zysk.

Fundusze inwestycyjne długoterminowe – z nawet kilkuletnim horyzontem inwestycyjnym – wiążą się z większym ryzykiem ze względu na czas trwania, ale też prognozowane zyski z uczestnictwa w funduszu są większe niż w przypadku inwestycji krótkoterminowych.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.