All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Hemoroidy – co musisz o nich wiedzieć

1.04K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hemoroidy w wymiarze potocznym są kojarzone głównie z bolesną dolegliwością. A jednak guzki krwawnicze to naturalny element anatomiczny. Stanowią one niewielkie uwypuklenia żylne oraz tętnicze rozmieszczone w obszarze odbytniczym. Poniżej postaramy się przybliżyć, jakie są ich zadania oraz co dzieje się, gdy dochodzi do nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Zadaniem guzków krwawniczych – w stanie zdrowym niewidocznych oraz niewyczuwalnych – jest ułatwianie procesu wydalania. Z racji umiejscowienia uszczelniają one kanał odbytu. Podczas defekacji opróżniają się z krwi. W przypadku nieprawidłowości hemoroidy stają się rozciągnięte, a wynikiem tego jest ich nadmierne napełnienie krwią (i w konsekwencji niewystarczające z niej opróżnienie). Gromadzenie się krwi generuje stan zapalny, który z kolei prowadzi do powstania żylaków odbytu. Szczęśliwe – współczesne metody lecznicze oraz profilaktyczne pozwalają zwalczyć ów problem kompleksowo.

Co istotne, hemoroidy mogą się pojawić niezależnie od płci i wieku. Wyróżnia się jednak pewne grupy podwyższonego ryzyka, do których należą:

  • osoby z nadwagą oraz cierpiące na częste zaparcia;
  • prowadzący siedzący tryb życia i unikający aktywności fizycznej;
  • kierowcy czy rowerzyści jeżdżący na długich dystansach;
  • cierpiący na częste biegunki, nadużywający leków przeczyszczających;
  • osoby z przewlekłą niewydolnością w obrębie układu krążenia;
  • kobiety w ciąży oraz te, które mają za sobą kilka porodów;
  • pacjenci po przebytych operacjach obejmujących okolice krocza oraz odbytu;
  • osoby starsze, u których napięcie mięśniowe stopniowo maleje.

Chorobie hemoroidalnej można rzecz jasna zapobiegać. Elementem kluczowym jest optymalna dieta, która pozwala dostarczać niezbędnych dla usprawnienia procesów trawiennych ilości błonnika (zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego).

Nie można także zapobiegać o wdrożeniu aktywności fizycznej do codziennych zajęć – nie muszą to być forsowne ćwiczenia, lecz np. regularne spacery, unikanie wielogodzinnego siedzenia. Kolejną sferę profilaktyki stanowi higiena. Obejmuje ona nie tylko stosowanie właściwych preparatów myjących, ale także noszenie ubrań (w szczególności bielizny) z materiałów przewiewnych i nie podrażniających skóry, a także unikanie seksu analnego (który może zwiększać ryzyko choroby). Wśród objawów można wymienić m.in. uszkodzenia śluzówki, widoczną wydzielinę oraz niewielkie krwawienia podczas defekacji. Dalsze zaawansowanie stanu chorobowego sprowadza się do wypadania guzków – są one wyczuwalne po wypróżnieniu, a z czasem nie jest możliwy ich powrót do wnętrza odbytu. Dolegliwości towarzyszy pieczenie oraz trudny do zniesienia ból. Mogą się także pojawić powikłania zakrzepowe tudzież zapalne oraz obrzęki.

hemoroidy

Jeśli na działania profilaktyczne jest zbyt późno, zawsze można skorzystać z jednej z metod leczenia. Pierwszym krokiem jest jednak badanie u proktologa. Wstępną diagnostykę prowadzi on poprzez badanie per rectum, a następnie wziernikowanie końcowego odcinka odbytu. Następnie zalecana jest terapia. Co istotne, w każdym stadium uzupełniającymi czynnikami pozostają dieta oraz ćwiczenia. Leczenie może polegać na zastosowaniu maści, czopków bądź tabletek o działaniu łagodzącym obrzęki. Jeśli jednak choroba rozwinęła się w znacznym stopniu – guzki muszą być usunięte metodą operacyjną. Wyróżnia się tutaj zabiegi ambulatoryjne, jak tzw. „gumkowanie” (metodę Barrona), laseroterapię, skleroterapię bądź metodę Morinagi. W cięższych przypadkach dokonuje się operacji w znieczuleniu ogólnym bądź dolędźwiowym.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.