All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Historia kosmonautyki [cz. II]

1.42K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eksplorowanie odległych galaktyk zawsze stanowiło jedną z ambicji rasy ludzkiej. Stąd- w momencie gdy pojawiły się możliwości w dziedzinie technologii na świecie zaczęły powstawać kolejne agencje specjalizujące się w branży astronautycznej. Historia kosmonautyki z pewnością nie byłaby kompletna bez instytucji takiej jak NASA.

Swoisty impuls dla rozwoju koncepcji oraz kolejnych odkryć stanowiły dokonania rosyjskich specjalistów. Już pod koniec lat 50 udało się im wystrzelić pierwszego na świecie sztucznego satelitę. Z racji niepokojącej sytuacji politycznej USA nie mogło pozostać w kwestii takiej jak historia kosmonautyki bierne.

Powstała w roku 1958 roku NASA (National Aeronautics and Space Administration) podjęła stosowne działania, jako niezależna agencja, która podlega jedynie prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Sputnik – a więc satelita wystrzelony przez stronę radziecką został w pewnym sensie odebrany jako zagrożenie. W nawiązaniu do tych wydarzeń zintensyfikowano działania w przestrzeni kosmicznej. Pierwszy amerykański sztuczny satelita, Explorer 1, został wystrzelony w roku 1958. Warto zauważyć, iż rozwój agencji ani idei konstrukcyjnych nie byłby możliwy bez wkładu niemieckiego inżyniera, Wernhera von Brauna (który zresztą uzyskał obywatelstwo amerykańskie). Jak już wspomnieliśmy, zimna wojna w znaczący sposób stymulowała rozwój myśli technicznej w zakresie astronautyki. Pierwszy obywatel USA w kosmosie jest być może mniej znany niż Gagarin, lecz warto odnotować i jego nazwisko. John Glenn w roku 1962 uzyskał właśnie ten tytuł.

Historia kosmonautyki

Warto zaznaczyć, że pierwsze programy NASA, w tym program Mercury z 1958 roku były nakierowane bardziej na badanie możliwości ludzkiego organizmu niż eksplorację przestrzeni międzygalaktycznej. Rozwój koncepcji (oraz ambicji) stanowił jednak tylko kwestię czasu. Już w 1965 roku odbył się pierwszy lot Gemini. Misja ta miała na celu eksplorację przestrzeni kosmicznej oraz zbadanie drogi na Księżyc. Przełomowe lądowanie na tym, jedynym zresztą, ziemskim satelicie, udało się już w roku 1969. Wtedy właśnie Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na księżycu. Od tamtej pory eksploracja kosmosu rozpoczęła się na znacznie szerszą skalę. Stopniowo niemal na każdej planecie układu słonecznego lądował satelita, odkrywano też cechy charakterystyczne poszczególnych planet, jednoznacznie eliminując mity.

Warto jednak pamiętać, iż wszystko to nie mogłoby mieć miejsca, gdyby nie idee prawdziwych pasjonatów astronautyki – zarówno współczesnych, jak i tych sprzed wielu wieków.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.