All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Historia kosmonautyki [cz. I]

2.01K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Podróże w kosmos fascynowały ludzkość niemal zawsze. W gwieździstym niebie dopatrywano się tajemnic, nowych światów. Nauka zweryfikowała te wyobrażenia dopiero w II połowie XX wieku, niemniej – wciąż istnieją teorie mówiące o tym, jakoby w innych galaktykach istniały równoległe światy. Ideę tę można oczywiście rozważać, tymczasem jednak warto przypomnieć sobie, jak przedstawia się faktyczna historia kosmonautyki.

Nie da się ukryć, że gdyby nie konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, zwany zimną wojną, dynamika rozwoju podróży kosmicznych być może byłaby mniejsza. Jak powszechnie wiadomo, pierwszym człowiekiem w kosmosie był obywatel ZSSR, Jurij Gagarin. Wystrzelono go w ramach historycznego lotu dnia 12 kwietnia 1961 roku. Cały lot trwał zaledwie 108 minut i stanowił jedno okrążenie Ziemi. Było to jednak wydarzenie przełomowe. Poprzedzały je liczne sondy automatyczne, które miały za cel zbadać przestrzeń – w tym przestrzeń Księżyca.

Mimo, iż to strona radziecka jako pierwsza sfotografowała Księżyc ze wszystkich stron, to Amerykanie odbyli nań historyczny lot.

Warto zauważyć, iż od roku 1959 miały miejsce liczne loty sond. Jednakże dopiero w ramach amerykańskiego programu Apollo udało się osiągnąć rezultaty, które na stałe pozostały wpisane w dziedzinę, jaką jest historia kosmonautyki. Dnia 20 lipca 1969 roku Edwin Aldrin oraz Neil Armstrong jako pierwsi Ziemianie postawili stopę na Księżycu. To, o czym się nie wspomina to fakt, iż prócz tego zgromadzili liczne próbki skał (łącznie ponad 400 kg), zdjęć (liczonych w tysiącach), a także dokonali stosownych pomiarów rozmieszczając zaawansowane technologicznie (jak na owe czasy) przyrządy naukowe. Był to niewątpliwie przełom w dziedzinie astronautyki, aczkolwiek nie jedyny. Kolejne dekady przyniosły wyjątkowo dynamiczny rozwój w dziedzinie kosmonautyki. Zrezygnowano z lotów osobowych na rzecz sąd, które w znacznie szybszy i sprawniejszy sposób mogą pobierać potrzebne próbki, a koszt ich wysłania w kosmiczną przestrzeń pozostaje znacznie mniejszy (oczywiście nie biorąc pod uwagę wydatków przeznaczanych na produkcję tych wysoce zaawansowanych technologicznie mechanizmów).

Historia kosmonautyki

W ciągu niespełna kilku dekad (co wydaje się być naprawdę nicością w porównaniu do wieków, a nawet tysiącleci od narodzenia się idei podróży „do gwiazd”) wprowadzano stopniowo sondy i statki kosmiczne na orbity niemal każdej planety. Na Marsie oraz Wenus umieszczono specjalne sondy, natomiast na Jowiszu – próbnik. Dodatkowo badano również ciała, które nie były klasyfikowane jako planety – m.in. księżyc Saturna tudzież planetoida Itokawa. Kosmos rzecz jasna kryje jeszcze przed ludzkością niezliczone tajemnice, jednakże warto zauważyć, iż zaawansowane technologicznie narzędzia, jak i nowoczesna myśl inżynierska znacznie przybliżają nas do możliwości, o jakim nie śniło się ludziom z przeszłości.

Mimo, iż niektórym osobom loty w kosmos mogą się wydawać fanaberią warto zwrócić uwagę na fakt, jak wiele wynalazków możliwych do zastosowania na co dzień powstało w wyniku prób skonstruowania międzygwiezdnych technologii. Znajdują się wśród nich m.in.: tomograf komputerowy stanowiący niezwykle istotne narzędzie diagnostyczne, czujniki toksycznych gazów, oddychające tkaniny (takie jak goretex), narzędzia zapewniające łączność satelitarną a nawet… opony zimowe. Zdecydowanie warto docenić pasjonatów, którzy przez lata inwestowali w rozwój astronautyki. Bez niej również życie na Ziemi byłoby dużo gorsze.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.