All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Historia lotnictwa [cz. II]

1.65K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Samoloty sprzed lat w niczym nie przypominały współczesnych maszyn. Tym bardziej zadziwiać może dynamika ich rozwoju. Historia lotnictwa w XX wieku jest silnie związana z konfliktami zbrojnymi. Pierwsze maszyny produkowane na masową skalę posiadały drewniane kadłuby i nie osiągały zawrotnych prędkości – z czasem jednak miało to ulec zmianie.

Wybuch I wojny światowej był jednym z takich przełomowych momentów. Samoloty zostały zaadaptowane przez armię do celów wojskowych. Dwupłatowce wraz z zaognianiem się konfliktu stopniowo zyskiwały udoskonaloną konstrukcję – zwiększano liczbę cylindrów, a także zmieniano kształt na bardziej opływowy. W okresie międzywojennym możliwe było już ustanawianie rekordów prędkości. Do historii przeszedł m.in. brytyjski model Supermarine S6, który już w roku 1929 uzyskał szybkość 530 km/h. Jak na owe czasy był to wynik niewyobrażalny. Kolejne lata przyniosły zwiększoną popularność samolotów w armii.

Historia lotnictwa militarnego była kontynuowana już od 1930 roku, jednak dynamika rozwoju technicznego zwiększyła się dopiero po zażegnaniu ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego. Warto zwrócić uwagę także na pierwszy lot dookoła świata – miał on miejsce w 1931 roku i trwał aż 8 dni.

Samoloty z czasem zaczęto znacznie lepiej wyposażać, zwiększać osiągi, a także sposób pilotażu. Militarne zasługi, które na stałe zapisały się w historii lotnictwa to m.in. bitwa o Anglię, atak na Pearl Harbor, inwazje na wyspy na Oceanie Spokojnym. Po zakończeniu II wojny światowej tempo wprowadzania nowych innowacji wcale nie osłabło, a to za sprawą nowych nabytych doświadczeń. Już w 1947 roku Amerykanom udało się przekroczyć samolotem barierę prędkości dźwięku. Tuż po nich podobne sukcesy odnotowano w ZSSR. Stopniowo ulepszano kolejne modele samolotów i odrzutowców, wśród których na szczególną uwagę zasługuje produkowany po dzień dzisiejszy MiG.

Historia lotnictwa

Trzeba było kolejnych kilku lat, by zwiększyła się popularność lotnictwa również w cywilnym wymiarze. Doświadczenia wojskowe znacząco jednak wpłynęły na jego ulepszanie. Pierwszym regularnie prowadzącym kursy samolotem był Boeing 707s. Co ciekawe, w Polsce również produkowano samoloty już w latach 50, rzecz jasna na licencji radzieckiej. Od tamtej pory zmieniło się wiele – zarówno w zakresie konstrukcji, możliwych osiągów, jak i dostępności lotów. Współcześnie niezwykle popularne są pasażerskie podróże lotnicze. Do jednej z najbardziej ruchliwych przestrzeni powietrznych należy niebo nad Stanami Zjednoczonymi. Odbywa się tutaj średnio około 30 tysięcy lotów dziennie. W Polsce rynek podróży lotniczych znajduje się w fazie rozwoju – można jednak zauważyć znacznie mniejszy sceptycyzm w nastawieniu do tej formy podróżowania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.