All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Historia lotnictwa [cz. I]

2.2K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pragnienie wzniesienia się w przestworza towarzyszyło ludziom od tysięcy lat. W kulturze nie brakuje odniesień do tego marzenia – mówią o nim zarówno mity greckie, chińskie, indyjskie, jak i późniejsze przykłady z literatury i sztuki. Można powiedzieć, że historia lotnictwa rozpoczęła się w ludzkim umyśle na długo przed powstaniem pierwszych wynalazków czy chociażby ich projektów. Poniżej prezentujemy krótki zarys tego, w jaki sposób koncepcja latających maszyn się rozwijała, oraz kto miał największe zasługi dla jej ewolucji.

Rozważając aspekty historyczne często jako pierwszego twórcę projektów maszyny, która mogłaby wznieść się w powietrze podaje się Leonarda da Vinci. Ten człowiek renesansu (dosłownie i w przenośni) opracował co prawda pierwsze projekty kilku prototypów – takich jak balon cieplny, śmigłowiec czy skrzydłowiec – niemniej jednak żadnej ze swych koncepcji nie zdołał zrealizować. Trudno zresztą stwierdzić, czy rzeczywiście miał taki plan. Na przełom trzeba było poczekać aż do XVII wieku, kiedy to Fausto Veranzio opracował pierwszy projekt spadochronu. Próby jego skonstruowania oraz wykorzystania nastąpiły ponad wiek później, za sprawą Sebastiana Lenormanda. Ten Francuz w latach 1783 i 1784 skoczył ze spadochronem – kolejno z drzewa oraz z kościelnej wieży. Próby te zapoczątkowały rozwój koncepcji spadochronu – na polu udoskonalenia jego konstrukcji Francuzi mają spore zasługi.

Nie sposób poruszać takiego tematu, jak historia lotnictwa, bez nawiązania do wynalazku balonu. Pierwsze próby lotnicze przypadają na koniec XVIII wieku. Dokonali ich bracia Montgolfier. Od tamtej pory baloniarstwo stało się popularną formą rozrywki w tzw. wyższych sferach i pozostało nią aż do schyłku wieku następnego. Wraz z rozwojem myśli technicznej oraz zwróceniem uwagi na konstrukcje wyposażone w skrzydła balony stały się mniej popularne. Coraz częściej wykonywano natomiast próby lotów latawców oraz szybowców. W 1853 roku sir George Cayley zbudował pierwszy szybowiec, na którym możliwy był lot. Konstrukcja szybowca stanowiła zresztą przełom również z innego względu. Opracowana przez Brytyjczyka konstrukcja stanowiła niejako wzorzec dla maszyn powstałych w latach następnych, a także dla współczesnych samolotów. Idea szybowców była rozwijana również w Niemczech. Tam działał „pierwszy prawdziwy lotnik” – Otto Lilienthal. Za swoją pasję i konstruktorskie ambicje zapłacił on wysoką cenę – zginął podczas lotu własnoręcznie zaprojektowanym szybowcem. Pozostał jednak inspiracją dla kolejnych pokoleń aeronautów i awiatorów.

Historia lotnictwa

Dalszy, dynamiczny rozwój lotnictwa nie byłby możliwy, gdyby nie wynalazek maszyny parowej oraz silnika spalinowego. Niemal każdy kojarzy przełomowy moment oraz postacie, które do niego doprowadziły. Bracia Wright, Orvill oraz Wilbur zasłynęli pierwszą próbą lotu silnikowego. Miało to miejsce na początku ubiegłego wieku, w roku 1903. Ich dwupłatowiec przeleciał 40 metrów, co może wydawać się skromnym osiągnięciem, jednak bracia szybko zaczęli pracować nad rozwojem wynalazku, stopniowo zwiększając możliwy do pokonania dystans, jak i prędkości. W Europie zasługi dla lotnictwa porównywalne ze sławą Amerykanów ma Louis Bleriot. Jako pierwszy przeleciał on nad kanałem La Manche (w 1909 roku). Warto zauważyć też, iż jego maszyna stała się pierwszym produkowanym na szeroką skalę modelem samolotu. Lotnictwo rozwijało się później coraz dynamiczniej – między innymi dzięki dwóm największym wojnom w dziejach. Ich dziedzictwo prócz masowej zagłady wielu istnień to także przełom w dziedzinie technologii na wielu polach.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.