All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Hyzop lekarski – zastosowanie

2.01K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hyzop lekarski bywa nazywany świętym zielem. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bowiem w ubiegłych wiekach stanowiła ona roślinę stosowaną podczas rytuałów oczyszczających. Z racji pochodzenia hyzop lekarski był początkowo znany głównie w regionach śródziemnomorskich, m.in. starożytnej Grecji i Rzymie. Z czasem jednak rozprzestrzenił się o wiele bardziej. Warto przekonać się, dlaczego!

Hyzop jest przykładem rośliny o niskich wymaganiach, ale szerokich właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Można go hodować w ogrodzie, ale równie dobrze przyjmuje się w doniczkach. Należy jedynie pamiętać o optymalnym nasłonecznieniu oraz nawodnieniu, które nie może być zbyt wysokie. Hyzop lekarski niestety nie stanowi ziela długowiecznego, aczkolwiek jego ostateczne przekwitanie zaczyna się po około 3 latach.

Jako zioło lecznicze stosowano hyzop już w starożytności. Był elementem kuracji w chorobach układu oddechowego (co zresztą doceniane jest po dziś dzień), prócz tego stanowił też roślinę przyprawową. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż hyzop lekarski (którego nazwa pochodzi zresztą z hebrajskiego) pojawia się w Starym Testamencie. Takich wzmianek jest sporo, aczkolwiek tylko nieliczne z nich nawiązują do właściwości zdrowotnych. Co jednak jest do takowych zaliczane współcześnie?

Hyzop lekarski poza wyjątkową urodą może stanowić element apteczki każdego zielarza – amatora, gdyż:

  • posiada działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne – przydatne w okładach na świeże rany, jak i odleżyny;
  • zawiera składniki hamujące nadmierną potliwość;hyzop lekarski
  • może być stosowany jako element płukanki doustnej – korzystnie oddziałuje zarówno na gardło, jak i drogi oddechowe;
  • stanowi składnik mieszanek stymulujących metabolizm oraz wydzielanie kwasów żołądkowych;

Hyzop stosowany jest głównie w formie naparów oraz herbat, aczkolwiek można z liści owego ziela przyrządzać także płukanki. Jego stosowanie jest z reguły bezpieczne, nawet wśród osób cierpiących na astmę czy też z powodu alergii. W mieszankach ziołowych często bywa łączony z tymiankiem czy bazylią. Napar z hyzopu można sporządzić również w domowych warunkach.

Ziele hyzopu stanowi także element kulinarnych przepisów, jednakże istotny jest umiar w używaniu tego dodatku, gdyż posiada on intensywny smak oraz aromat. Jako składnik potraw dość ciężkostrawnych czy generujących wzdęcia skutecznie usprawnia trawienie, często też bywa stosowany do marynowania mięs.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.