All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Inwestowanie w obligacje

1.47K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wahania kursów walut oraz liczne kryzysy ekonomiczne sprawiają, że o czynieniu różnego rodzaju inwestycji myśli coraz więcej ludzi. Niezależnie od uzyskiwanych dochodów, statusu społecznego czy wykształcenia lokowanie kapitału na rozmaitych oszczędnościowych lokatach staje się powszechne także w Polsce. Czy inwestowanie w obligacje to dobry, a przede wszystkim bezpieczny pomysł oraz w jaki sposób uzyskać najkorzystniejsze warunki? Odpowiedzi poniżej.

Papiery wartościowe można podzielić m.in. na dwie główne grupy – akcje oraz obligacje. Do najpopularniejszych rodzajów obligacji zaliczamy ich odmiany:

  • skarbową – z pewnością stanowią one najczęściej wymieniany typ. Wartość obligacji co roku zmienia się na mocy ustawy budżetowej, natomiast sprzedaż jest prowadzona w formach hurtowej (przez NBP) oraz detalicznej. Nominał pojedynczej obligacji może wynosić od 100 złotych wzwyż, natomiast okres zobowiązania – od roku do nawet trzydziestu lat, w zależności od preferencji nabywcy. Oprocentowanie obligacji skarbowych nie należy do najwyższych i wynosi od 2 – 3 proc., niemniej jednak warto podkreślić, iż są one często preferowane jako lokata oszczędności przez inwestorów detalicznych. Zakupu można dokonać zarówno bezpośrednio – na przykład na przetargach prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, w bankach ale także drogą telefoniczną czy internetową. Odsetki nalicza się od wartości nominalnej obligacji i co istotne, mogą one być elementem lokat oszczędnościowych w ramach IKE (Indywidualnych Kont Emerytalnych). Daje to szansę na zwiększenie swoich dochodów w sytuacji zakończenia drogi zawodowej i przejścia na emeryturę (niestety, w obecnych czasach nie zawsze występującą w godziwej kwocie);
  • korporacyjną –  w ramach której można uzyskać większy dochód. Kredytobiorca to w tym przypadku przedsiębiorstwo, państwowe bądź prywatne. Zdecydowaną zaletą tej formy jest wyższe oprocentowanie, jednakże wiąże się z nim większe ryzyko. Wykup takich papierów wartościowych nie daje gwarancji zarobku, aczkolwiek wiele zależy od wiarygodności firmy oraz jej pozycji na rynku. Odsetki rzędu od 4 do nawet 20 proc. zachęcają potencjalnych inwestorów do ulokowania oszczędności właśnie w takich obligacjach. Pieniądze pozyskiwane w ten sposób przedsiębiorstwa inwestują we własny rozwój oraz w bieżące wydatki. Większość korporacyjnych obligacji posiada oprocentowanie uzależnione od podstawowych wskaźników skarbowych oraz aktualnie obowiązującej marży. Inwestowanie środków wiąże się zatem z koniecznością śledzenia sytuacji na giełdzie;

Inwestowanie w obligacje

  • komunalną (inaczej zwaną gminną) – emitowaną przez samorządy terytorialne, ale też spółki komunalne oraz podmioty prawne zajmujące się świadczeniem usług użytecznych w wymiarze publicznym. Obligacje komunalne są dedykowane głównie inwestorom instytucjonalnym, nie zaś prywatnym, z uwagi na bardziej skomplikowane procedury ich sprzedaży oraz uzyskiwania dochodów. Obligacje tego typu nie cieszą się dużym zainteresowaniem, jakowo, że ich rentowność mimo korzystnego oprocentowania nie jest wysoka.

Wedle ogólnej definicji obligacja stanowi potwierdzenie udzielenia emitentowi pożyczki przez nabywcę papieru wartościowego. W zamian za to emitent – czyli podmiot wypuszczający na rynek finansowy papier wartościowy – zobowiązuje się w określonym umową terminie zwrócić kwotę pożyczki powiększoną dodatkowo o odsetki.

Obligacje skarbowe (a więc emitowane przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów) mają na celu pokrywać wydatki przeznaczane na cele publiczne – na przykład związane z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej, funkcjonowania instytucji oświatowych, spłacania wcześniej zaciągniętych zobowiązań czy też działania poszczególnych placówek państwowej służby zdrowia. Osoba kupująca obligacje staje się tym samym kredytodawcą. Dzięki obligacjom nabywca uzyskuje szanse oszczędzania zarówno w krótszej, jak i wieloletniej perspektywie.

Zgłębiając temat obligacji warto zacząć od podstaw – kilka ważnych informacji na ten temat znajdziecie w poniższym filmiku:

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.