All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak istotne jest znaczenie edukacji seksualnej?

1.23K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

O tym, jak istotna jest rzetelna edukacja seksualna może świadczyć odsetek niechcianych ciąż wśród nastolatek oraz skala, z jaką rozpowszechniają się choroby weneryczne i to w różnych grupach wiekowych. Ten niezwykle delikatny temat trzeba podejmować – zarówno w rozmowach z dzieckiem w domu, jak i w ramach zajęć w szkole. Nie ma miejsca na pruderię w sytuacji, gdy chodzi o zdrowy rozwój dzieci i nastolatków. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacji, gdy państwowe placówki nie oferują optymalnych rozwiązań. Jak zająć się edukacją seksualną we własnym zakresie oraz czym ona właściwie jest opisujemy poniżej.

Edukacja seksualna, ujmując rzecz ogólnie, jest interdyscyplinarną dziedziną edukacji dotyczącą zarówno seksualności w aspekcie zdrowotnym i biologicznym, jak i kulturowym, społecznym czy historycznym (a także prawnym, politycznym, filozoficznym). Musi być dopasowana do tego, w jakim wieku znajduje się dziecko ze względu na jego prawidłowy rozwój. Do edukacji seksualnej nie należy podchodzić z lekceważeniem. W jej ramach trzeba przekazywać wiedzę na temat nie tylko samego aktu seksualnego (w biologicznym i kulturowym wymiarze), ciąży i porodu czy kwestii medycznych takich jak choroby przenoszone drogą płciową. Równie istotne jest informowanie o różnicach dotyczących płci, szerokiego spectrum seksualności, zaburzeń w życiu płciowym. Tematy tabu często są większym problemem dla rodziców, niż dla dziecka. Istotny jest jednak sposób przekazywania wiadomości. Warto stopniowo przygotować siebie i dziecko do tego procesu.

Momentu pierwszej rozmowy nie należy za bardzo odwlekać. Siedemnastolatka wie o antykoncepcji prawdopodobnie więcej, niż jej rodzice w jej wieku – jednakże nie oznacza to jeszcze, że potrafi ją odpowiedzialnie i prawidłowo stosować.

W ramach edukacji seksualnej warto uwzględnić również takie tematy, jak rozróżnienie między płcią biologiczną a kulturową, kwestię równości płci – zarówno w prawnym, jak i społecznym aspekcie, różnorodność orientacji seksualnych oraz ich równość, zagadnienie wykluczenia społecznego ze względu na płeć bądź orientację z którą ktoś się identyfikuje. Każdorazowo dobrze jest w pierwszej kolejności rzetelnie przygotować się do tematu.

Sposób przekazywania informacji należy oczywiście dopasować do wieku dziecka. O antykoncepcji nie będziemy raczej rozmawiać w pierwszej kolejności – a dopiero po pewnym czasie. Jednak już rodzice kilkulatków powinni być przygotowani na stereotypowe „skąd się biorą dzieci?”.

Zainteresowanie własną anatomią jest całkowicie normalne i nie powinno budzić u opiekunów niepokoju. Co jednak ważne, wychowanie seksualne musi stanowić proces ciągły i zintegrowany z innymi dziedzinami edukacji. Tylko w ten sposób można zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

edukacja seksualna

Jeżeli chodzi o edukację seksualną w szkołach w Polsce to wprowadzono ją dopiero kilkanaście lat temu (2000 rok), i do dnia dzisiejszego niewiele zmieniło się na lepsze. Nadal zajęcia prowadzone są często przez osoby nieodpowiednio wykwalifikowane. Dodatkowo można odmówić udziału w takowych, co często jest zrozumiałe z uwagi na przestarzałą formę i niewłaściwe podejście do uczniów, a także fakt, że pierwsze lekcje wprowadzane są zbyt późno. Tymczasem badania przeprowadzane w innych krajach udowadniają, jak wielkie znaczenie ma podejmowanie działań w tym zakresie. Przede wszystkim zmniejszeniu ulega liczba ciąż u nastolatek. Warto pamiętać, że takie sytuacje stanowią obciążenie nie tylko dla matki dziecka. W większości mają także tragiczny finał, bowiem nie tylko częściej dochodzi do poronień, ale i dziecko gdy się rodzi ma niską masą urodzeniową, istnieje również większe ryzyko jego przedwczesnej śmierci.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.