All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak działa i na czym polega transport intermodalny

356 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Stale rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe, próby obniżenia globalnych kosztów i rozwój technologii przynoszą innowacyjne rozwiązania. Zmiana świadomości i oczekiwań konsumentów wpłynęła na branżę transportową- dostarczając nowe rozwiązania, które przy okazji eliminują kilka najistotniejszych problemów. Czym jest transport intermodalny?

Transport intermodalny- co to jest?

Transport intermodalny to zintegrowany proces przewozu ładunków, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu bez przeładunku towarów przy zmianie środka transportu (na żadnym etapie trasy). Wszystko odbywa się z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej, np. różnego rodzaju kontenerów, naczep czy nadwozi wymiennych.

Transport intermodalny łączy przynajmniej 2 rodzaje środków transportu, wśród których można wyróżnić:

 • transport drogowy
 • transport kolejowy
 • transport lotniczy
 • transport morski

Zasięg transportu intermodalnego jest właściwie nieograniczony i obejmuje zarówno transport krajowy, jak i transport międzynarodowy, a w dalszej kolejności także kontynentalny i międzykontynentalny.

Transport intermodalny – jak działa?

W transporcie intermodalnym najważniejsze jest optymalne połączenie wszystkich środków i możliwości transportu, a także korzyści, które z nich płyną. Występują trzy podstawowe rodzaje:

 • przewozy kontenerowe (najczęściej lądowo- morskie)
 • przewozy szynowo- drogowe:
 • system „ruchomej drogi”
 • system „piggyback”
 • system „bimodalny”
 • przewozy lądowo- morskie
 • przewozy drogowo- lotnicze

Transport intermodalny wykorzystuje wszystkie możliwości infrastruktury transportowej minimalizując poszczególne wady i wykorzystując zalety.

Transport intermodalny – zalety

Transport intermodalny ma wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest zmniejszone ryzyko uszkodzenia oraz manipulacji towarem podczas zmiany środka transportu, gwarantuje więc wysoki poziom bezpieczeństwa. Równie istotna jest mobilność w dostarczaniu ładunków i szybki czas dostawy- wiąże się z pominięciem konieczności rozładunku i załadunku dóbr.

W kwestii formalnej też występują udogodnienia- nawet w przypadku długich tras i skomplikowanych zleceń. W przypadku transportu intermodalnego występuje jedna umowa o przewóz- więc tylko jedna firma transportowa- jako wykonawca jest odpowiedzialna za przebieg całego procesu.

I wreszcie aspekt finansowy. Transport intermodalny wiąże się z niższymi kosztami (w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami), szczególnie na trasach międzynarodowych. Składa się na to kilka czynników- jak np. minimalny czas składowania ładunków (w terminalach przeładunkowych) czy niższy koszt personelu.

Środki transportu uważane za najważniejsze (kolejowe, morskie, lotnicze) mają ograniczoną infrastrukturę- nie są w stanie dotrzeć do każdego punktu. Transport intermodalny doskonale łączy je z drogowymi- w najlepszy możliwy sposób. Powoli przestaje być alternatywą, a staje się realnym wyborem świadomych przedsiębiorców i najważniejszym punktem oferty każdej dobrej firmy transportowej.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.