All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak groźna dla Twojego zdrowia jest borelioza?

1.35K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Istnieją choroby odpasożytnicze, które rozwijają się szczególnie podstępnie. Brak działań w kierunku ich wyleczenia może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Tak właśnie jest w przypadku boreliozy. Mimo, iż chorobę tę odkryto stosunkowo niedawno, współczesna medycyna potrafi sobie z nią radzić. Kluczowym elementem jest jednak postawienie diagnozy. Poniżej podajemy kilka faktów dotyczących objawów, sposobów leczenia a także ewentualnych zagrożeń i powikłań.

Boreliozę odkryto dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Inną jej nazwą jest krętkowica kleszczowa – ponieważ to właśnie te bakterie powodują rozwój choroby. Krętki przenikają podczas zakażenia do ludzkich komórek, gdzie mnożą się generując objawy. Od ukąszenia kleszcza do zakażenia wcale nie potrzeba wiele czasu, z reguły to okres do 3 tygodni. Kleszcz wcale nie musi nas ukąsić czy wbijać się w ciało – nośnikiem toksyn są nawet jego odchody.

Bardzo istotne jest zachowanie ostrożności w przypadku usuwania kleszcza – w aptekach dostępne są strzykawki wytwarzające podciśnienie, warto też zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki jeśli decydujemy się na wyjęcie pasożyta „ręcznie”. Diagnozę najczęściej stawia się niestety na podstawie wyraźnych objawów klinicznych.

Borelioza to podstępna choroba, która bywa mylona z  stwardnieniem rozsianym, nerwicą, reumatyzmem, fibromialgią, toczniem rumieniowatym. Tymczasem wczesne rozpoznanie stanowi klucz do efektywnej terapii oraz możliwości uniknięcia powikłań.

Objawy boreliozy

Jednym z pierwszych (a przy tym najbardziej charakterystycznych) symptomów pozostaje rumień wędrujący. Ta zmiana skórna pojawia się po ukąszeniu, z czasem przybierając ciemno czerwony kolor oraz okrągły kształt i zwiększając swe rozmiary. Rumień taki znika wolno, powoduje też pieczenie oraz świąd. Niestety – objaw ten nie zawsze pojawia się u osób zainfekowanych. Prócz tego może być mylony z reakcjami alergicznymi.

Dlatego też warto monitorować stan organizmu. Kolejnymi niepokojącymi objawami pozostają większa męczliwość mięśni i stawów, słabsza zdolność do koncentracji, symptomy grypopodobne. W tej fazie należy rozpocząć leczenie, bowiem z czasem rozwijają się także zapalenie stawów a także zaburzenia w obrębie układu krwionośnego oraz neurologicznego. Już po roku borelioza może przejść w stan przewlekły, który charakteryzuje się zaburzeniami funkcjonowania układu stawowo – mięśniowego (sztywnienie, tiki), bólami w obrębie gardła, migrenami, gorączką, problemami natury neurologicznej (takimi za paraliże, zawroty głowy, zaburzenia wzroku etc.). Obserwację organizmu warto zatem uzupełnić o badanie krwi, które może przybierać różne formy.

borelioza

Diagnoza i leczenie

Największą szansę postawienia wiarygodnej diagnozy dają: badanie PCR, w którym sprawdza się, czy w moczu, krwi czy płynie mózgowo – rdzeniowym pacjenta nie występuje DNA bakterii krętka oraz test typu Western Blott. Wadą tego pierwszego pozostaje jego mała dostępność w Polsce, natomiast zaletą – możliwość postawienia diagnozy już w kilka dni po ukąszeniu. Test Western Blott natomiast ma co prawda 70% sprawdzalności, niemniej jednak od ukąszenia do jego przeprowadzenia musi minąć kilka tygodni.

Terapia ma najlepszą efektywność w początkowym stadium choroby, nie oznacza to jednak, że w fazie przewlekłej jest bezzasadna. Przeciwnie – dzięki antybiotykoterapii, trwającej zazwyczaj 3 tygodnie można wyleczyć różne postacie boreliozy. Leki są podawane zarówno w formie doustnej, jak i w zastrzykach (jeżeli dojdzie już do znacznego rozwoju objawów). Antybiotykoterapię warto uzupełnić także o suplementację, dietę wzmacniającą układ odpornościowy oraz ziołowe kuracje. Przejście boreliozy nie gwarantuje, że nie zachorujemy ponownie, nie ma też szczepień uniemożliwiających zakażenie. W takiej sytuacji pozostają jedynie działania profilaktyczne, a więc ochrona przed kleszczami.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.