All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak negocjować podwyżkę

1.66K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W toku naszej kariery zawodowej zawsze przychodzi moment, w którym nasze wymagania względem zajmowanego stanowiska rosną. Może się to wiązać z sytuacją życiową, wypracowaną pozycją w firmie bądź innymi czynnikami. Prócz awansu istotna pozostaje gratyfikacja finansowa na adekwatnym, w naszym mniemaniu poziomie. Jednak jak negocjować podwyżkę, by nie odejść z niczym? Cóż – przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Moment, w którym można zgłosić swoje większe oczekiwania co do wynagrodzenia nigdy nie jest właściwy. A to dlatego, że większość z nas ma negatywne nastawienie do tego typu negocjacji. Tymczasem nie warto przeciągać decyzji w czasie, lecz dokładnie obmyślić strategię działania, planując kluczową rozmowę z szefem w najdrobniejszym szczególe. W praktyce oznacza to:

  • zmianę swojego podejścia do tematu. Warto przemyśleć swój stosunek do pracy, do oczekiwań względem niej. Ale też należy uczciwie ocenić swoje kompetencje, dotychczasowe zasługi, kwalifikacje zdobyte w ramach edukacji oraz dodatkowych szkoleń oraz potencjalną wartość na rynku pracy. Podwyżka w zdecydowanej większości przypadków nie wynika z inicjatywy pracodawcy, tylko zatrudnionego. Należy więc nie tylko zadbać o stronę merytoryczną, ale i obudzić w sobie odwagę i konsekwencję – te cechy powinny zostać docenione,
  • research dotyczący tego, jakie są średnie zarobki na naszym stanowisku w innych firmach – na tej podstawie będziemy mogli sformułować adekwatne oczekiwania względem podwyżki. Kwota nie może być zbyt wygórowana, to jasne, ale też nie powinna oscylować w obszarze minimum. Pamiętajmy, że to baza do negocjacji. Prócz tego należy być przygotowanym, że pierwszą propozycję wysunie pracodawca – na nią również możemy odpowiedzieć. Nawet o tzw. symboliczne podwyżki warto zabiegać, a to z jednej prostej przyczyny – są one fundamentem do kolejnych kroków,

W rozmowie z pracodawcą koniecznie należy podkreślać swoje pozytywne nastawienie, ale też swoją troskę o dobro firmy.

Niemile widziane są rozmowy, które rozpoczynają się od słów: „Pracuję wydajnie, tyle a tyle lat, jestem dobrym fachowcem i NALEŻĄ mi się z tego tytułu dodatkowe gratyfikacje…”. To nigdy nie brzmi dobrze.

jak negocjowac podwyzke

Zamiast formułować takie żądania (nawet jeżeli są one doskonale uzasadnione) warto rozegrać negocjacje inaczej. Dla szefa najistotniejsze są dochody firmy oraz korzyści płynące z naszej efektywnej pracy. Stąd warto w ramach argumentacji zaprezentować nie tylko dotychczasowe osiągnięcia, ale również poinformować o dalszych planach rozwoju, nowych projektach. Nie należy natomiast odwoływać się do sytuacji prywatnej – nawet jeżeli właśnie kończymy budowę domu, planujemy kupno samochodu, czy urodziło się nam kolejne dziecko. Dla pracodawcy, niestety, nie ma to większego znaczenia. Liczy się zysk, efektywność oraz dalsza ekspansja firmy na rynku i zdobywanie nowych kontrahentów. Zrozumienie tej kwestii może sprawić, że negocjacje zakończą się sukcesem. W przeciwnym wypadku…

… rozwiązaniem pozostaje zmiana miejsca zatrudnienia. Pozornie wydaje się to wariantem ostatecznym, jednak warto zauważyć, iż udział w rozmowie kwalifikacyjnej oraz poznanie ewentualnych warunków zatrudnienia wcale nie obligują nas do rezygnacji z aktualnie posiadanego etatu. To tylko nieco „rozszerzony” research, który może się okazać naprawdę owocny. Nie warto zawczasu informować o tym aktualnego pracodawcy, by nie stracić swojej pozycji. Choć – teoretycznie, jeżeli znajdziemy innych chętnych do zatrudnienia nas, może się to okazać kartą przetargową w temacie jak negocjować podwyżkę.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.