All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak przygotować dobry list motywacyjny

1.08K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ubieganie się o wymarzone stanowisko wymaga posiadania wysoko rozwiniętych kompetencji komunikacyjnych. Samo wyrażenie zainteresowania ofertą prócz przedstawienia CV powinno obejmować również inne działania. Stąd – niezwykle istotnym jest, by wiedzieć, jak przygotować dobry list motywacyjny. Wcale nie musi być to trudne, wystarczy bowiem zastosować się do kilku reguł. Część z nich podajemy poniżej.

Przede wszystkim warto zadbać o treść listu. Musi ona korespondować z ofertą, na którą odpowiadamy. Ważne, by zamieścić w naszym liście (niezbyt długim) odpowiedź na proponowaną ofertę. Polega to przede wszystkim na dobraniu naszych kwalifikacji do tego, co wymieniono w anonsie rekrutacyjnym. List motywacyjny można też napisać bez ogłoszenia o pracę, przedstawia to jednak o tyle większą trudność, że nie znamy do końca wymagań pracodawcy. Wtedy należy zorientować się w profilu stanowiska, jakie nas interesuje, a także zadbać o zdobycie informacji na temat funkcjonowania i struktur danej firmy. Należy przemyśleć, które z naszych kwalifikacji zawodowych i umiejętności mogą być istotne dla rekrutera. W liście motywacyjnym warto starannie dobierać słowa, nie ograniczając się do frazesów i ogólników. W zakończeniu należy zdecydowanie unikać apeli i próśb o zatrudnienie – niepotrzebnie wprowadzą one element presji, a w rezultacie zniechęcą do nas pracodawcę. Dobrym pomysłem nie są również cytaty motywacyjne – łatwo tutaj otrzeć się o śmieszność… Skoro jednak o humorze mowa – niekoniecznie jest on elementem niepożądanym. Jak zawsze jednak należy zachować umiar oraz upewnić się, iż firma, do której aplikujemy dopuszcza pewną nieformalność. Zdecydowanie nie warto silić się na dowcipność, gdy naszym celem jest otrzymanie np. pracy w banku czy na stanowisku o profilu administracyjnym.

W kwestii formy – podobnie jak w przypadku CV istotny jest nagłówek, a więc podanie numeru referencyjnego oraz nazwy stanowiska. W lewym górnym rogu zawsze umieszczamy nasze imię,Jak przygotowac dobry list motywacyjny nazwisko i dane osobowe, natomiast w prawym – datę, nazwę firmy oraz jej datę. Ponieważ list motywacyjny jest profesjonalnym dokumentem korzystamy, jak zawsze ze standardowego fontu w odpowiednim rozmiarze. List dzielimy na akapity, ułatwi to bowiem jego lekturę. Unikamy kolorowych elementów, fantazyjnej grafiki i wszystkiego, co odwróci uwagę od treści.

Profesjonalny list motywacyjny nie powinien zaczynać się od sztampowego wstępu typu „W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione…”, „Chciałbym zgłosić swoją chęć udziału w naborze pracowników…” etc. Dlaczego? Taką formułkę wybierają niemal wszyscy.

Dobrze jest odrobinę się wyróżnić, już od początku wykazać się kreatywnością. Można zacząć od tego, że szansa na podjęcie pracy w danej firmie byłaby istotnym krokiem w rozwoju naszej kariery zawodowej. Ciekawą formą może być też „punktowanie”, czyli przedstawienie najistotniejszych powodów, dla których to właśnie my powinniśmy otrzymać dane stanowisko. Warto zdać sobie sprawę, dlaczego wiedza, jak przygotować dobry list motywacyjny jest istotna. Rekruterzy korzystają z tej formy, by lepiej poznać kandydata. Nie powinno się tworzenia tego dokumentu traktować pobieżnie, bowiem często bardziej niż życiorys decyduje on o naszym zaproszeniu na rozmowę. Oczywiście dobry list musi nawiązywać do CV.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.