All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jarzębina – nieodłączny element medycyny naturalnej

1.09K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Obecność owoców jarzębiny na drzewach jednoznacznie przywodzi na myśl jesień. Piękna pomarańczowo-czerwona barwa czyni z nich element dekoracyjny wielu kwiatowych aranżacji. Od wieków znane jest jednak terapeutyczne oraz kulinarne zastosowanie tego składnika. Sprawdźmy, jak może korzystnie oddziaływać na pracę organizmu.

Jarzębinę można spotkać zarówno w lasach, jak i na terenach miejskich. Okres kwitnienia przypada na maj, natomiast owoce można zbierać w okresie wczesnojesiennym – są wtedy w pełni dojrzałe. Jeżeli chcemy wykorzystać owoce do przetworów warto zaczekać do pierwszych przymrozków, tak, by miały mniej cierpki smak. W ich składzie można znaleźć m.in. witaminę C, A, K, P, katechiny, flawonoidy, karoten, sorbitol, aminokwasy, glukozę i fruktozę, kwas parasorbowy, cukier inwertowy, kwas jabłkowy, pektyny.

Z jarzębiny można przygotowywać nie tylko napary czy herbatki (w formie suszonej), ale także dżemy oraz alkohole. Główne prozdrowotne działanie specyfików zawierających jarzębinę obejmuje:

  • wzmacnianie układu odpornościowego;jarzebina
  • niwelowanie stanów zapalnych (również w błonach śluzowych żołądka, jelit), zakażeń bakteryjnych;
  • wspieranie terapii w zaparciach oraz skłonnościach do wzdęć, ułatwianie wypróżniania;
  • zmniejszanie dolegliwości pęcherza, nerek (m.in. kamicy nerkowej), moczopędność, regulację procesów metabolicznych;
  • zapobieganie grypie, przeziębieniom, wspieranie procesu rekonwalescencji po długiej chorobie;
  • ułatwianie trawienia produktów tłustych jak i alkoholu;

Jak łatwo zauważyć, owoce jarzębiny mogą być stosowane zarówno w roli specyfików leczniczych, co profilaktycznych. Jak w przypadku niemal każdego surowca fitoterapeutycznego istnieją jednak pewne skutki uboczne. Owoce jarzębiny nieodpowiednio przygotowane bądź surowe mogą powodować biegunkę oraz wymioty z uwagi na wysokie stężenie kwasu parasorbinowego przez niektórych uważanego za truciznę.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.