All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne

1.14K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Chwasty są na ogół przez rolników, jak i ogrodników tępione. Tymczasem niektóre z nich, jak glistnik jaskółcze ziele mają wiele właściwości leczniczych docenianych już od stuleci. Glistnik stosowano już w starożytności, a dokładniej w Grecji oraz Rzymie głównie jako ziele przeciwgorączkowe, ale i usuwające kurzajki. O tym, dlaczego jest skuteczny po dziś dzień (oraz w jakich schorzeniach) warto przekonać się osobiście.

Sok z glistnika jest po dziś dzień wykorzystywany jako środek niwelujący kurzajki oraz brodawki, a to to z uwagi na jego działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Dodatkowo odwary i odkłady z glistnika posiadają właściwości przeciwgrzybicze – mogą być stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, w zależności od tego, jaka dolegliwość nęka chorego. Współczesne badania pozwoliły stwierdzić, że glistnik jaskółcze ziele ma o wiele szerszy zakres działania. W zależności od sposobu przygotowania może stanowić środek:

  • żółciopędny oraz stymulujący pracę układu trawiennego (w formie naparu), rozkurczający mięśnie gładkie;
  • regulujący ciśnienie krwi (ze względu na obecność berbetryny w składzie) oraz spowalniający akcję serca w nadciśnieniu;
  • ułatwiający odkrztuszanie oraz wspierający leczenie astmy oraz zapalenia oskrzeli;
  • przeciwbólowy, uspokajający oraz pomagający w przypadku bezsenności spowodowanej nadmiernym stresem;
  • przeciwalergiczny, szczególnie w uczuleniach o postaci kontaktowej (tutaj jednak zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, jak i ostrożność w dozowaniu specyfików, zwłaszcza tych zawierających sok z łodygi);
  • stosowany wspomagająco w profilaktyce nowotworów (jako alkoholatura) – co dotyczy na obecnym etapie przebadania głównie mięsaków oraz chłoniaków, należy jednak zaznaczyć, że żadne znaczące próby na osobach cierpiących na te choroby nie zostały przeprowadzone;
  • będący środkiem niwelującym problemy związane z niedokrwiennymi epizodami;
  • chroniący wątrobę oraz wspomagający jej pracę (tutaj jednak należy zachować szczególną ostrożność w dawkowaniu, które może w nadmiarze prowadzić do toksycznych skutków, łącznie z powiększeniem wątroby);

Napar z jaskółczego ziela – dawkowanie

Napar uspokajający/ rozkurczający/ wspomagający trawienie i pracę wątroby z glistnika przyrządza się bardzo prosto. Wystarczy około 1,5 łyżeczki ziela (do nabycia niemal w każdym zielarskim sklepie) zalać 200 ml letniej (nie gorącej!) wody oraz pozostawić na około 40 minut (z czego 30 minut pod przykryciem), a następnie odcedzić. Taki specyfik można spożywać aż 3 razy dziennie, zarówno w przypadku wspomnianych problemów menstruacyjnych czy trawiennych, jak i w jaskolcze zielestresie a nawet bezsenności.

Przeciwwskazania

Glistnik jaskółcze ziele jak już wspomniano może na ludzki organizm oddziaływać również w negatywny sposób. Przede wszystkim kuracji z użyciem tego zioła nie należy stosować zbyt długo, bowiem wtedy mogą wystąpić liczne dolegliwości ze strony układu trawiennego. W wypadkach, gdy leczenie przekracza okres 4 tygodni warto zgłosić się na profilaktyczne badania enzymów wątrobowych i w razie konieczności zaprzestać ziołowej terapii.

Wyraźnym przeciwwskazaniem pozostają również choroby wątroby (aktualne bądź przebyte), stosowanie innych leków mających na celu stymulację pracy owego organu, jaskra, wrzody żołądka bądź dwunastnicy a nawet ciąża. Do skutków ubocznych, które mogą pojawić się nawet u osób, których przeciwwskazania nie dotyczą zalicza się (z rzadka): nudności, biegunki, niestrawność, kłopoty z trzymaniem moczu, nadmierną senność, tachykardię, spadek ciśnienia, bolesne pieczenie w ustach.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.