All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jemioła Właściwości lecznicze i działanie na organizm.

1.87K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jemioła pospolita jest rośliną wyjątkową, zwłaszcza ze względu na swoje miejsce w historii oraz kulturze. Już w starożytności cieszyła się wręcz boskim statusem – miała leczyć choroby, ale też przynosić bogactwo i powodzenie. Czcicielami jemioły byli również druidzi oraz mieszkańcy krajów skandynawskich – stanowiła tam symbol pokoju i zgody, w związku z czym nie można było pod nią przelewać krwi. Współcześnie roślina jest znana głównie ze względu na obchody Świąt Bożego Narodzenia. Co ciekawe – tradycja pocałunków pod jemiołą wcale nie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a z XVIII – wiecznej Anglii. Nie należy lekceważyć jednak zdrowotnych właściwości jemioły, które są niemałe, a wiele z nich odkryto już w czasach Arystotelesa. Część z współczesnych zastosowań jemioły prezentujemy w niniejszym tekście.

Jemioła pospolita jest krzewem półpasożytniczym rosnącym na drzewach, m.in. na terenie Europy, Ameryki, Australii. Nie wszystkie mają terapeutyczne zastosowanie – niektóre mogą być nawet trujące. W Polsce wyróżnia się 3 rodzaje jemioły, szczęśliwie żadna z nich toksycznych właściwości nie wykazuje. Składniki lecznicze jemioły są uzależnione od tego, jaki jest gatunek owego drzewa.

Szczególnie doceniane przez zielarzy pozostają krzewy, które porastają dęby oraz jabłonie. Najczęściej można znaleźć w jemiole m.in. różnego typu polisaharydy, aminokwasy, lektyny, awonoidy, peptydy, tosterole czy alkohole cukrowe. Najbardziej udane zbiory przypadają na okres od grudnia do maja. Leczniczy surowiec stanowią jedynie łodygi – owoce należy oddzielić bezpośrednio po zerwaniu. Proces suszenia nie powinien przy tym przebiegać w temperaturze przekraczającej 25 stopni.

Jemioła właściwości

W dawnych czasach jemiołę uważano za medykament skutecznie leczący padaczkę oraz kobiecą niepłodność. Obecnie potwierdzone właściwości terapeutyczne sprowadzają się głównie do leczenia schorzeń układu sercowo – naczyniowego (zwłaszcza nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej), a także schorzeńjemioła pospolia związanych z okresem przekwitania u kobiet (jak napady duszności, zmiany hormonalne etc.). Jemioła posiada działanie uspokajające z uwagi na to, że rozszerza naczynia krwionośne obniżając tym samym ciśnienie krwi. Suplementy wzbogacone o ten składnik są polecane kobietom, które ciężko przechodzą menstruację (działanie rozkurczowe).

Prócz tego ekstrakty z tej pasożytniczej rośliny mogą przysłużyć się we wspomaganiu kuracji antynowotworowej, dzięki zawartości składników cytotoksycznych oraz stymulujących układ immunologiczny.

Również w zakresie pielęgnacji preparaty z jemioły pozostają skuteczne. Doskonale sprawdzają się jako element pielęgnacji dla skóry ze skłonnościami do łojotoku czy trądziku, z uwagi na swoje przeciwzapalne oraz antybakteryjne działanie. Prócz tego mgiełki na bazie jemioły mogą służyć jako sposób na odświeżanie skóry.

Z jemioły można wykonywać zarówno maceraty, jak i odwary. Prócz tego w sklepach zielarskich nie brakuje preparatów na bazie tego krzewu. Jemioła może stanowić m.in. składnik preparatów leczących choroby serca (np. miażdżycę), ale też służących do terapii guzów, nowotworów, chorób stawów (jak ich zwyrodnienie czy artretyzm), a także leków stosowanych w przebiegu menopauzy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.