All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Perła Turcji – Kapadocja

1.24K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mimo postępującej degradacji środowiska naturalnego, na naszej planecie wciąż nie brakuje krajobrazów fascynujących. Część z nich wciąż pozostaje niepoznana, inne odkryto stosunkowo niedawno. Tak też jest historyczną krainą – Kapadocją, którą francuski naukowiec (i duchowny) Guillaume de Jerphaniona ukazał światu około 100 lat temu.

Kapadocja jest położona na terenie centralnej Anatolii w środkowej Turcji. Wyjątkowość tego miejsca zdominowanego przez wąwozy, kominy skalne i unikalną rzeźbę terenu ukształtowały trzy aktywne wiele milionów lat temu wulkany. Wyrzucany przez nie popiół zmieszał się z piaskami, skutkiem czego było powstanie tufu – specyficznej, podatnej skały osadowej. To właśnie w niej rzeźbiono nie tylko domostwa, ale również świątynie czy klasztory. Kapadocja jest szczególnym miejscem także ze względu na to, iż jej krajobraz stale się zmienia – tuf jest podatny na warunki atmosferyczne, przez co rozległe panoramy stale ewoluują.

Rys historyczny i najciekawsze miejsca

Dawniej oddalone od szlaków centralnych doliny i wąwozy stanowiły miejsce, w którym chrześcijanie szukali schronienia przed najazdami Rzymian, a w kolejnych wiekach – muzułmanów. Mnisi budowali w tym celu podziemne miasta, gdzie zamieszkiwać mogły nawet dziesiątki tysięcy ludzi. Miasta owe sięgać mogły nawet 50 metrów wgłąb ziemi z uwagi na to, że drążono je we wspomnianym już podatnym na ingerencję tufie. Popularne były również budowle na zewnątrz, które po dziś dzień stanowią chlubę tego miejsca oraz jego główną atrakcję.

Co ciekawe współcześnie niektóre z domostw nadal zamieszkują autochtoni, przy czym jednak wnętrza w niczym nie przypominają dawnych jaskiń. Mieszkańcy wyposażyli swoje siedziby w liczne udogodnienia. Niektóre skalne budowle zaadaptowano tak, by służyły jako hotele dla licznie przybywających w te rejony turystów. Jednymi z najczęściej odwiedzanych regionów Kapadocji pozostają podziemne miasta mnichów (m.in. Derinkuyu i Kaymakli, które łączy tunel liczący aż 9 kilometrów). Miasta cechuje wielopoziomowość, a do tej pory odkryto ich niemal 40.

Odwiedzający szczególnie upodobali sobie także „Dolinę Miłości”, gdzie dominują skały o kształtach tyleż sugestywnych, co niezwykłych. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki pozostaje „Dolina Wielbłąda”, w której znajduje się skała budząca takież właśnie skojarzenia, a także „Dolina Róż”, „Długa Dolina”, „Dolina Gołębi” – wyjątkowy szlak nie tylko ze względu na widoki, lecz także z uwagi na osiedlające się wokoło gołębie.

Kapadocja

W rejonie Parku Narodowego Göreme i Soganli (umieszczonego na liście zabytków UNESCO) znajduje się znaczna ilość nieczynnych już klasztorów (około 350) tworzących wykuty w skałach skansen. W Göreme można zwiedzić również Muzeum pod Otwartym Niebem, ale nie tylko – zbudowano tu także muzeum UFO. Warto wspomnieć, że wyprawa na szlak bywa wymagająca kondycyjnie. Upalny klimat nie ułatwia zadanie, które polega na wspinaniu się, skakaniu przez kamienie, przebywaniu strumyków czy obszarów błotnistych. Szczęśliwie – na skałach na ogół umieszczone są liny.

Niezwykłe miejsca to nie jedyna atrakcja, jaką można znaleźć w Kapadocji. Region słynie również z lotów balonami umożliwiających na podziwianie dolin i budowli w pełnej krasie z lotu ptaka. Koszt takiej przyjemności wynosi około 100 euro, są to jednak dobrze zainwestowane pieniądze.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.