All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jakie konsekwencje ponosi kierowca, który nie wykupił ubezpieczenia OC?

1.13K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi je wykupić. Nawet wtedy, kiedy korzysta z pojazdu jedynie sporadycznie lub nie korzysta z niego wcale. Brak ważnego ubezpieczenia OC może być przyczyną wyjątkowo niekorzystnych (nie tylko dla portfela) konsekwencji. Chcesz wiedzieć jakich? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Jeśli prowadzący pojazd spowoduje stłuczkę lub wypadek to nie on, a ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy aut osób poszkodowanych.

Co jednak w przypadku, kiedy kolizję spowoduje kierowca, który nie posiada ubezpieczenia OC? Czy będzie musiał zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni?

Ubezpieczenie OC – kliknij i dowiedz się więcej.

Sprawca wypadku bez ważnego ubezpieczenia OC

Prowadzący auto, który stał się sprawcą zdarzenia drogowego i nie posiada ważnej polisy OC, może mieć naprawdę spore kłopoty. Choć za naprawdę pojazdu osoby poszkodowanej zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, już za chwilę zgłosi się do nieodpowiedzialnego kierowcy, aby wyegzekwować od niego całość kwoty. Aż strach pomyśleć, ile kosztuje obecnie naprawa luksusowego modelu Mercedesa lub sportowego Audi.

Oprócz konieczności pokrycia wszystkich szkód z własnych środków finansowych, kierowca będzie musiał zapłacić również karę za brak ważnej polisy.

Kara za brak polisy OC

Jeśli nie posiadasz ważnego ubezpieczenia OC przez co najmniej 14 dni, przygotuj się na wysoką karę. W 2016 roku za brak ważnej polisy, kierowcy samochodów osobowych zapłacą aż 3700 zł. Jeśli przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wynosiła od 3 do 14 dni, kara wyniesie 1850 zł, jeśli była krótsza niż 3 dni – „jedynie” 740 zł.

Kwoty kar w przypadku innych pojazdów kształtują się następująco:

Okres bez ochrony powyżej 14 dni: 5550 zł – samochody ciężarowe, 620 zł – pozostałe pojazdy

Okres bez ochrony od 3 do 14 dni: 1780 zł – samochody ciężarowe, 310 zł – pozostałe pojazdy

Okres bez ochrony poniżej 3 dni: 1110 zł – samochody ciężarowe, 120 zł – pozostałe pojazdy

Wysokości kar są określane odgórnie i nie podlegają negocjacjom. Jedyną możliwością, która ułatwi kierowcom spłatę należności jest możliwość rozłożenia kwoty na raty. Aby wnioskować o spłatę ratalną należy wystosować pisemny wniosek (wysłany pocztą lub e-mailem) do UFG.

Uważaj na wirtualnego policjanta

Pamiętaj, że aby zapłacić karę za brak ważnej polisy wcale nie musisz być zatrzymany przez policję. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjne posiada narzędzie zwane wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w ciągłości OC. W ten sposób możesz otrzymać wysoką karę nawet kilka lat po tym, kiedy w ubezpieczeniu nastąpiła przerwa.

Wraz z upływem lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny staje się coraz skuteczniejszy w ściganiu właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. W 2015 roku instytucja zebrała o 1/4 więcej z tytułu kar za brak OC niż rok wcześniej – w sumie aż 55 mln zł.

Pamiętaj również, że wbrew obiegowej opinii polisa OC nie zawsze przedłuża się automatycznie.

Niestety, brak należytej wiedzy wśród kierowców często przekłada się na finansowe konsekwencje.

Kiedy polisa OC nie przedłuża się automatycznie?

Istnieją 2 przypadki, w których polisa OC nie przedłuża się automatycznie:

* jeśli kupiłeś samochód i otrzymałeś od poprzedniego właściciela ważne OC, po jego wygaśnięciu ochrona nie przedłuży się na kolejny rok,

* OC nie odnowi się również wtedy, gdy nie zapłaciłeś pełnej składki za obowiązującą polisę (np. nie opłaciłeś drugiej raty).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.