All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego

1.35K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wielu polskim przedsiębiorcom niepełnosprawność w pracy kojarzy się przede wszystkim ze skomplikowanymi formalnościami, kontrolami, wysokimi kosztami koniecznymi do poniesienia, na przykład w związku z przystosowaniem i wyposażeniem stanowiska pracy. Jednak tak naprawdę są to często powtarzane mity, które odbijają się nadal na gorszej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. W rzeczywistości zatrudnienie niepełnosprawnego to dla firmy szansa, aby zyskać kompetentnego i lojalnego pracownika, a także skorzystać przy tym z szeregu programów pomocowych organizowanych przez PFRON.

W środowisku biznesowym często można spotkać się z przekonaniem, że przez uniknięcie zatrudnienia osoby niepełnosprawnej można uniknąć wielu kłopotów. Oczywiście, stworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej wiąże się z szerszym zakresem formalności niż w przypadku zatrudnienia zwykłego pracownika, ale po drugiej stronie pojawia się także szereg dodatkowych korzyści, które powodują, że posiadanie w swojej firmie pracownika z niepełnosprawnością wcale nie musi oznaczać pasma problemów.

Zmotywowani, kompetentni, lojalni

Niestety, sytuacja osób niepełnosprawnych na polskim rynku pracy nie jest najlepsza, dlatego też wszelkiego rodzaju starania związane z ich zatrudnieniem są naprawdę bardzo doceniane. Państwo również wspiera takich pracodawców przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który zajmuje się tworzeniem programów pomocowych skoncentrowanych na zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni są, wbrew pozorom, bardzo liczbą grupą zawodową, ponieważ liczy ona w naszym kraju około 3 milionów osób z różnymi stopniami niepełnosprawności – lekkim, umiarkowanym i znacznym. Wśród tej grupy bezrobocie sięga nawet do 90% i dotyka ono nawet tych osób, które posiadają umiejętności i kwalifikacje porównywalne do tych u osób zdrowych, nie wspominając już o wyższej motywacji do pracy i lojalności.

Pracodawcy mogą korzystać również z szeregu różnego rodzaju form wsparcia oferowanych przez PFRON, między innymi mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, do jej przeszkolenia czy też do wyposażenia stanowiska pracy, co powoduje, że zatrudnienie niepełnosprawnego nie jest związane z wysokimi kosztami – przykładowo aktualne dofinansowania do wynagrodzenia PFRON 2016 wynoszą od 40% do 180% minimalnego wynagrodzenia.

Poszukiwanie pracowników z niepełnosprawnością

Najczęściej pracodawcy w celu znalezienia pracownika z orzeczonym stopniem niepełnosprawności wystawiają ogłoszenia w różnych mediach, między innymi w internecie. Warto jednak pamiętać o tym, że drugim rozwiązaniem, znacznie wygodniejszym i pozwalającym na oszczędność czasu, jest skorzystanie z usług agencji pracy zajmujących się świadczeniem usług outsourcingowych w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z usług tego rodzaju można skorzystać między innymi w agencji pośrednictwa pracy Capital Work, która działa na terenie całego kraju, pomagając pracodawcom i osobom z niepełnosprawnością. Z aktualnymi ofertami pracy oraz pełnym zakresem usług świadczonym przez agencję można zapoznać się pod adresem: capitalwork.pl.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.