All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Ile kosztuje m3 wody

953 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Koszty związane z utrzymaniem domu stale rosną. Taka tendencja jest spowodowana złożonymi czynnikami. Na co dzień nie zastanawiamy się jednak nad tym, dlaczego, ale raczej ile kosztuje m3 wody. Domowy budżet, niezależnie od tego, jak dobrze jest zaplanowany, źle znosi przecież nieprzewidziane wydatki czy podwyżki. Ceny wody w Polsce są wysokie, widać również zróżnicowane pod względem województw czy nawet miast. Oto, jak przedstawiają się w ostatnich miesiącach.

To, ile kosztuje m3 wody jest zależne od decyzji, jaką podejmują lokalne samorządy. Przynajmniej w teorii. Niezmienna jest bowiem opłata za korzystanie z zasobów wodnych ustalana przez rząd (obecnie to 0,115 zł/m3). W nadchodzącym roku można się jednak spodziewać podwyżek, co nie napawa optymizmem, zważywszy, że ceny w 2017 roku nie kształtowały się zbyt korzystnie. Skąd takie przypuszczenia? Najprawdopodobniej wzrosną opłaty za pobór wód powierzchniowych – w związku z wprowadzeniem nowego Prawa Wodnego. Skok będzie olbrzymi – od 700 tys. złotych do prawie 6 mln złotych. Odbije się to z pewnością nie tylko na finansach spółek zajmujących się wodociągami, ale także na przeciętnych obywatelach.

Już w 2017 różnice na poziomie regionalnym oraz wewnątrz regionów były kolosalne. Przykładowo, w 2017 roku do najdroższych (uśredniając dane) województw pod względem płatności za wodę należały województwo małopolskie oraz świętokrzyskie. Za metr sześcienny zużywanej wody należało zapłacić aż 12,77 złotego. Dla kontrastu, w województwie podlaskim stawka ta była najniższa i wynosiła średnio jedynie 7,18 zł. Jednakże również w tym regionie istnieją wyraźne różnice w jego granicach. Najtaniej, jak na razie, było w Białymstoku – jedynie 7,13 zł, jednak już w Orlikowie – wsi położonej w gminie Jedwabne z kieszeni za tę samą ilość wody należało wysupłać ponad dwa razy więcej, bo 18,22 zł. Co ciekawe, w miastach wojewódzkich wcale nie było najdrożej. Przykładem może być woj. dolnośląskie. W jego stolicy metr3 kosztował 10,79 zł, natomiast w Szklarskiej Porębie – aż 30,05 zł. Jest to rekord w skali ogólnopolskiej. Średnia dla regionu nie przedstawiała się jednak najgorzej, bo wynosi o 10 groszy mniej, niż we Wrocławiu.

Warto zdać sobie sprawę za co tak naprawdę płacimy. Metr sześcienny wody, czyli tzw. kubik, obejmuje zarówno doprowadzenie wody, jak i odbiór ścieków. Jednak biorąc kąpiel lub prysznic do tej ceny należy doliczyć również koszty podgrzania wody (będące elementem faktury, jaką płacimy za dostarczenie gazu). Pozostaje mieć nadzieję, że wzrost cen nie będzie tak drastyczny, by z posiadania bieżącej wody czynić luksus dostępny dla nielicznych.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.