All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Kupno samochodu – diesel czy benzyna?

1.72K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wybór samochodu nie jest zadaniem prostym. Analizując koszty, często zastanawiamy się nie tylko nad regularną ceną danego modelu, lecz przede wszystkim – późniejszymi nakładami, jakie pochłonie eksploatacja. Warto przemyśleć zarówno takie elementy jak koszty serwisu i naprawy (po upływie gwarancji), ubezpieczenia, części zamiennych. Prawdziwym dylematem pozostaje też współcześnie wybór – diesel czy benzyna? Obie opcje mają swoje wady i zalety, które postaramy się streścić. Być może dzięki temu wybór będzie nieco łatwiejszy.

Atutem silników diesla jest przede wszystkim mniejsze spalanie. Wedle szacunków mogą one spalać nawet o 1/4 mniej paliwa niż benzynowe silniki. Do tego cechuje je większa trwałość, dlatego też nawet przy znacznym przebiegu można myśleć o zakupie takiego używanego pojazdu. Niemniej jednak – silniki tego typu posiadają również wady. Przede wszystkim, decydując się na taki model w salonie musimy liczyć się z jego większym kosztem. Ponad to, konieczna jest większa dbałość o jakość tankowanego paliwa. Prócz tego znacznie wyższe są koszty naprawy. Awarie co prawda zdarzają się rzadko, ale tylko, jeżeli przeznaczymy stosowną ilość czasu i pieniędzy na regularny serwis. Diesle mogą być bowiem podatne na uszkodzenia – na przykład poprzez fakt, iż posiadają więcej podzespołów, takich jak: filtr cząstek stałych (DPF), zawór EGR, chroniące skrzynię biegów koło dwumasowe, turbinę i inne elementy. Nabywając auto tego typu należy się też liczyć z koniecznością częstszej wymiany oleju, co kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów. Warto  pamiętać, iż diesle nagrzewają się dużo wolniej, w związku z tym wewnątrz, szczególnie w miesiącach zimowych może panować naprawdę spory chłód.

Szczególną ostrożność należy zachować nabywając używane auto z silnikiem diesla. Wymiana kolejnych elementów może bowiem skutecznie zmniejszyć opłacalność tego rozwiązania. Wysokoprężny silnik ma swoje zalety przede wszystkim w pokonywaniu dłuższych tras, zatem jeżeli nie planujemy w taki sposób użytkować pojazdu, lepiej zainwestować w auto z benzynowym silnikiem.

diesel czy benzynaObecnie silniki benzynowe są wyposażone, tak samo jak diesle w bezpośredni wtrysk paliwa. Jednakże ich zaletą pozostaje fakt, iż układ nie wymaga wytwarzania tak wysokiego ciśnienia, w związku z czym – jakość paliwa nie musi być tak dokładnie weryfikowana, rzadziej zdarzają się także awarie. Dawniej silniki benzynowe były dużo bardziej doceniane, ze względu na to, iż jazda takim pojazdem była bardziej dynamiczna, generowała też zdecydowanie mniej hałasu. Współcześnie nadal zwraca się uwagę na takie zalety jak: niższe koszty serwisu, tańsze części, a także mniejsza emisja szkodliwych dla środowiska substancji. Wśród mankamentów silników benzynowych należy wymienić przede wszystkim: niski moment obrotowy, szybsze zużycie, a także dużo wyższe zużycie paliwa (dodajmy, na ogół droższego). Niezależnie od tego, czy wybierzemy silnik z napędem diesel czy benzyna, zawsze konieczna będzie jego systematyczna konserwacja. Przede wszystkim konieczne jest dopasowanie samochodu do naszych potrzeb, stylu jazdy oraz sposobu eksploatacji. Mniej doświadczeni kierowcy, pokonujący krótkie odległości, nie potrzebują auta z silnikiem diesla. Z kolei osoby, które podróżują często i daleko z pewnością docenią jego walory ekonomiczne. Rozwiązaniem alternatywnym może być także zakup hybrydy czy auta z instalacją gazową.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.