All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Jak lokować swoje oszczędności

1.35K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Inwestowanie nie jest zarezerwowane jedynie dla znaczących graczy giełdowych operujących ogromnymi środkami finansowymi. Nawet zarabiający na etacie powinni się zorientować, jak lokować swoje oszczędności. Zwłaszcza, iż współcześnie niepewność stanowi jedną z kluczowych cech życia gospodarczego oraz społecznego. Tymczasem sposobów na pomnożenie swoich, nawet niewielkich, rezerw finansowych, jest całkiem sporo.

Zdecydowanie najmniej korzystnym z punktu widzenia rozwiązaniem jest pozostawianie oszczędności w bankowym depozycie. Taka forma odkładania pieniędzy nie pozwala na uzyskanie dużego zysku, ponad to – może nieść ze sobą ryzyko (w przypadku bankructwa placówki). Dużo lepiej jest np. zainwestować oszczędności w obligacje. Ich zyskowność w skali roku jest na ogół prawie dwukrotnie wyższa, choć należy zaznaczyć, iż konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Bywa, iż pieniądze są zatrzymywane nawet na kilka lat, nie ma też gwarancji, że faktycznie odzyskamy „zarobioną” w ten sposób kwotę.  Dobrze jest się zorientować, jak lokować swoje oszczędności w obligacje korporacyjne. Teoretycznie może się to bowiem wydawać sposób całkowicie bezpieczny, niemniej jednak – trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Obligację stanowią pierwszą „rezerwę” dla firmy, u której spadają zyski. Jeśli więc są niezabezpieczone w należyty sposób, można stracić zainwestowane oszczędności. Konieczne jest też sprawdzenie statusu oferowanych przez podmiot gospodarczy obligacji oraz sposobu, w jaki nasze zyski będą wypłacane. Niektóre instytucje zastrzegają sobie bowiem, iż wypłat będą dokonywać w systemie ratalnym.

Jeśli nie mamy ochoty na podejmowanie ryzyka, warto zapoznać się z szeroką ofertą kont oraz lokat oszczędnościowych. Konto można otworzyć zarówno posiadając rachunek w banku, jak i bez takiej konieczności. Konto nie jest związane z ryzykiem, a ponad to pieniądze można na nim umieścić na dowolny okres czasu – jednorazowo bądź okresowo uzupełniając na nim środki. Niestety, wzrost oszczędności następuje w sposób mało znaczący oraz powoli. Ponad to trzeba się liczyć z wydatkiem na tzw. podatek Belki (a więc podatek w wysokości 19% od uzyskanych dochodów kapitałowych). Należy też pamiętać, iż na poziom oprocentowania kont w bankach ma wpływ szereg czynników, m.in. wysokość stóp procentowych oraz poziom inflacji. Konta oszczędnościoweJak lokowac swoje oszczednosci nierzadko wiążą się też z dodatkowymi opłatami – manipulacyjną w skali miesiąca, a także dotyczącą wypłat z innych bankomatów, niż ten należący do placówki.

Lokaty bankowe to nieco odmienny sposób na osiągnięcie dochodów z oszczędności. Występują ich odmienne rodzaje z uwagi na wysokość oprocentowania oraz sposób rozliczania (np. w wymiarze rocznym, półrocznym tudzież kwartalnym). Okres lokowania jest niezwykle istotny, bowiem w tym czasie nasze oszczędności są zablokowane – a przynajmniej ich wycofanie może oznaczać utratę wypracowanego w ramach odsetek zysku. Zaletą lokat pozostaje nieco wyższe oprocentowanie, w większości o charakterze zmiennym. Minusem jest natomiast fakt, iż również w tego typu inwestycyjnej formie występuje obowiązek opłacania wspomnianego już podatku Belki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.