All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Macierzyństwo a kariera

1.67K 1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Współcześnie mamy do czynienia z dwoma tendencjami w ramach zagadnienia „macierzyństwo a kariera”. Jeden z obozów, który miejmy nadzieje wkrótce będzie mniej liczny, uważa, że tych dwóch kwestii nie sposób pogodzić. Druga grupa to natomiast osoby, które uważają, że kobieta powinna być wszechstronna i jak najszybciej po porodzie powrócić do pracy zawodowej. Żadne z przekonań nie ma racji bytu – dlaczego? Odpowiedzi poniżej.

Wychowanie dziecka jest kwestią niezwykle indywidualną. I nie chodzi tutaj tylko o osobiste preferencje, ale też o uwarunkowania społeczne, sposób życia, model rodziny. Wiadomo, że narodziny potomka zawsze wiążą się z olbrzymimi zmianami, zarówno w życiu kobiety, jak i jej bliskich. Pierwsze miesiące są kluczowe dla budowania więzi z noworodkiem – mimo, iż na tym etapie nie jest on jeszcze w pełni świadomą istotą (siebie jako odrębny byt niemowlę zaczyna postrzegać dopiero około 7 miesięcy po porodzie), to twarz matki i jej bliskość są przez malucha bardzo szybko identyfikowane. Początkowe momenty z niemowlęciem to także wyjątkowe przeżycie dla kobiety. Nie jest ona jeszcze emocjonalnie gotowa na podejmowanie wyzwań związanych z karierą zawodową, może też pojawić się tzw. baby blues czy wręcz depresja poporodowa. Matkę należy więc otoczyć szczególną opieką.

Rola matki jest niezwykle istotną, niemniej jednak z czasem przychodzi znużenie codzienną rutyną. Myśl o ponownym podjęciu pracy jest naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy. Szczególnie, że rynek zawodowy w Polsce nadal nas nie rozpieszcza i część pracodawców po prostu wymaga od kobiet po porodzie, by nie korzystały z urlopu macierzyńskiego zbyt długo. Teoretycznie idealną sytuacją byłaby możliwość pozostania z dzieckiem aż do 3 roku życia (łącząc urlop macierzyński z wychowawczym), niemniej jednak możliwości ku temu pojawiają się rzadko. Optymalna jest za to opcja, w której pobyt kobiety w domu trwa około 6 – 8 miesięcy.

Powrót do wykonywania obowiązków zawodowych nigdy nie jest najprostszy. Ponowne wdrożenie utrudniają dodatkowe, liczne obowiązki w domu. Dobrze jest utrzymywać kontakt z współpracownikami i szefem jeszcze przebywając z dzieckiem w domu. W ten sposób lepiej będzie nam później zorganizować powrót na stanowisko.  Na drodze wyborów macierzyństwo a kariera tak istotne jest wsparcie najbliższych. Konieczne są też zmiany organizacyjne. Rolę matki i pracownika można ze sobą pogodzić. Najważniejsze jest planowanie oraz określanie priorytetów na bieżąco.

macierzynstwo a kariera

Praca zawodowa niesie za sobą nie tylko korzyści materialne, ale też możliwość osobistego rozwoju. Kwestie ekonomiczne wysuwają się rzecz jasna na pierwszy plan, niemniej – należy też pamiętać o potrzebach matki. Opiekę nad dzieckiem można zorganizować w różnej formie – zdać się na pomoc krewnych bądź instytucji takich jak żłobki. Jeżeli żadna z możliwości nie wchodzi w grę, ale mimo to powrót do aktywności zawodowej jest konieczny warto rozważyć negocjację z pracodawcą, na przykład wprowadzenie elastycznego zatrudnienia, częściowej pracy zdalnej etc.

Wraz z dorastaniem dziecka łączenie kariery z jego wychowaniem staje się łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się nowe problemy. Starszemu dziecku trzeba organizować czas, przeznaczając część na edukację, a część na zabawę.

Socjalizacja małego człowieka wiąże się z przekazywaniem mu podstawowej hierarchii wartości.

Trudno jest znaleźć należyte pokłady energii jednej osobie – stąd – niezwykle istotny jest podział obowiązków między obojgiem rodziców. Co jednak z samotnymi matkami? Prócz równoległego wychowywania dziecka oraz prowadzenia kariery zawodowej należy też wygospodarować czas na to, by efektywnie wypoczywać. Zregenerowanie organizmu jest tutaj kluczem do prawidłowego funkcjonowania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

One Comment

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.