All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Mieszkanie od dewelopera bez pośredników – 5 cennych wskazówek

1.05K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rynek pierwotny oferuje wiele ciekawych mieszkań w atrakcyjnych cenach, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości prosto od dewelopera. Jeżeli planujesz kupno nowego lokalu i nie chcesz korzystać z usług pośredników nieruchomości, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby bezpiecznie kupić mieszkanie.

1. Jak sfinansować kupno mieszkania od dewelopera?

Ten punkt znajduje się jako pierwszy na naszej liście, ponieważ zwykle od możliwości finansowych zależy decyzja o zakupie nieruchomości. Do wyboru są zazwyczaj dwa rodzaje finansowania – zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę (na który decyduje się niewielu kupujących) oraz zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania z wykorzystaniem pieniędzy z kredytu, poszukiwania wymarzonego M należy zacząć od wizyty w banku i oszacowania zdolności kredytowej. Po spotkaniu z doradcą finansowym będziesz wiedzieć, jaki kredyt możesz zaciągnąć, a co za tym idzie, jakiego mieszkania możesz szukać. Pamiętaj również o konieczności zapłacenia tzw. wkładu własnego, czyli kwoty w wysokości 10-20% ceny nieruchomości (w zależności od banku).

Po znalezieniu mieszkania konieczna będzie ponowna wizyta w banku i złożenie oficjalnego wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego, a także przedstawienie niezbędnych dokumentów, np. umowy przedwstępnej zawartej z deweloperem i prospektu informacyjnego inwestycji (więcej na ten temat w punkcie 4.). Bank rozpatrzy wniosek i po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, przyzna Ci kredyt, a pieniądze zostaną wypłacone deweloperowi w transzach zgodnie z ustalonym harmonogramem płac.

Istnieje też możliwość skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) i uzyskania tym samym dopłaty do wkładu własnego. Aby otrzymać takie wsparcie, należy spełnić kilka warunków, np. nie posiadać żadnej innej nieruchomości, kredyt zaciągnąć przed ukończeniem 35. roku życia i kupować mieszkanie nieprzekraczające określonej powierzchni.

2. Jak sprawdzić dewelopera i inwestycję?

Po znalezieniu interesującej Cię nieruchomości, dowiedz się jak najwięcej na temat dewelopera i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje o samej inwestycji. Najlepiej będzie, jeśli udasz się osobiście do biura dewelopera, dokładnie poznasz warunki, jakie oferuje i poprosisz przedstawiciela firmy deweloperskiej o wgląd do prospektu informacyjnego. Taki dokument zawiera najważniejsze informacje na temat dewelopera, np.:

  • listę realizowanych wcześniej inwestycji,
  • informacje dotyczące gruntu aktualnej inwestycji np. nr księgi wieczystej, obciążenia hipoteczne księgi wieczystej, powierzchnia działki i status prawny (jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej),
  • informacje na temat planu zagospodarowania terenu, a także inwestycji przewidzianych w promieniu 1 km, takich jak rozbudowa dróg, budowa linii szynowych, przewidziane korytarze powietrzne i inwestycje komunalne (oczyszczalnie ścieków, spalarnie śmieci, wysypiska, cmentarze),
  • informacje dotyczące budynku np. pozwolenie na budowę, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac, środki ochrony nabywców,
  • informacja o zgodzie banku finansującego przedsięwzięcie.

Dzięki dokładnej analizie prospektu informacyjnego dowiesz się, czy w sprawie dewelopera nie toczy się postępowanie egzekucyjne, jak przebiegły poprzednie inwestycje, czy w pobliżu budynku w niedługim czasie nie powstanie droga szybkiego ruchu lub oczyszczalnia ścieków.

3. Co może podlegać negocjacjom?

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, spróbuj wynegocjować lepsze warunki. Możesz postarać się o obniżenie ceny nieruchomości, a także o możliwość oddania do użytku miejsca parkingowego, prywatnego garażu lub wykończenie mieszkania w wyższym standardzie.

Deweloperzy są skłonni oferować różnego rodzaju upusty i promocje, gdy np. lokal jest już w ofercie długo i do tej pory nie znalazł się żaden kupiec albo przeciwnie, gdy inwestycja znajduje się w fazie tzw. dziury w ziemi (budowa jeszcze się nie rozpoczęła).

Zanim przystąpisz do negocjacji, dowiedz się, jak długo lokal jest już w sprzedaży, ile mieszkań zostało sprzedanych, jaka jest średnia cena m2 mieszkania w danym budynku, jakie są średnie ceny podobnych mieszkań w innych inwestycjach.

4. Jak dopełnić formalności?

Zanim transakcja zostanie sfinalizowana, konieczne będzie dopełnienie kilku formalności i podpisanie umów.

Pierwszym dokumentem, który możesz podpisać z deweloperem, jest umowa rezerwacyjna, która daje Ci możliwość kilkudniowego namysłu bez ryzyka wykupienia nieruchomości przez kogoś innego. Kilkudniowe umowy rezerwacyjne są zwykle darmowe, za dłuższe trzeba zapłacić (nawet kilka procent wartości mieszkania).

Kolejnym dokumentem jest umowa przedwstępna (już po ustaleniu wszystkich warunków i wynegocjowaniu ceny), w której skład wchodzi również prospekt informacyjny. Taka umowa zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy ostatecznej, a także zawiera wszystkie niezbędne informacje o transakcji, np. cenę i lokalizację nieruchomości, terminy płatności, termin przekazania lokalu do użytkowania, konsekwencje niewywiązania się z umowy. Pamiętaj, że brak umowy przedwstępnej wiąże się z odmową udzielenia kredytu.

Ostatnim i najważniejszym dokumentem, który należy podpisać, jest umowa ostateczna. Przenosi ona z dewelopera na kupującego prawa i obowiązki wynikające z posiadania lokalu.

Konieczne będzie też złożenie wniosku o otwarcie księgi wieczystej i wpis do działu czwartego dotyczący hipoteki (jeśli mieszkanie finansowane jest przez kredyt hipoteczny).

5. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Zwykle jeszcze przed podpisaniem umowy ostatecznej następuje oficjalne przekazanie kluczy do mieszkania. Odbywa się w kupowanej nieruchomości i daje możliwość weryfikacji stanu mieszkania i sprawdzenia, czy zostało wykończone zgodnie z umową. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego i chcesz mieć pewność, że jego stan techniczny jest na odpowiednim poziomie, możesz skorzystać z pomocy zaufanego specjalisty (np. fachowca z firmy remontowej, która będzie wykańczała Twoje mieszkanie). Zwróć uwagę na kilka elementów:

  • czy podłogi, okna, drzwi, instalacje i przyłącza są zamontowane poprawnie i nie ujawniają wad,
  • czy ściany są gładkie i nie pękają,
  • czy wszystkie pomieszczenia mają takie wymiary, jakie zostały zawarte w umowie przedwstępnej,
  • czy standard wykończenia odpowiada warunkom opisanym w umowie.

Po zweryfikowaniu stanu nieruchomości podpisywany jest protokół zdawczo-odbiorczy i przekazywane są klucze do mieszkania.

___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.