All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Na czym polega dewaluacja waluty i jakie mogą być jej przyczyny

3.19K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wartość poszczególnych walut na rynku globalnym nieustannie się zmienia. Dynamika rozwoju gospodarczego, sytuacja polityczna oraz wiele innych czynników sprawiają, że może dochodzić do negatywnego zjawiska, jakim jest dewaluacja waluty danego kraju. Jakie są jej przyczyny i jakie skutki dla państwa oraz jego obywateli generuje ten stan? Podstawowe zagadnienia omawiamy poniżej.

Czym jest dewaluacja?

Wedle ogólnej definicji to obniżenie kursu waluty danego kraju w stosunku do innych walut. Jest ona wprowadzana administracyjnie przez władze monetarne (w większości wypadków Bank Centralny), jedynie w tych krajach, w których panuje system walutowy centralny. Nowy niższy kurs jest sztywny. Przeciwność dewaluacji nosi nazwę rewaluacji. Skutki dewaluacji są odczuwalne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kraju. Eksportujcy towary odczuwają ją jako zabieg korzystny, bowiem ceny dewizowe dóbr mogą być obniżone, a jednocześnie wpływy w krajowej walucie wzrastają. Importerzy oczywiście tracą. Wzrastają koszty sprowadzania towarów, wskutek czego spada na nie popyt. Teoretycznie jednak dewaluacja korzystnie oddziałuje na handlowy bilans ogólny kraju i dlatego jest zabiegiem wprowadzanym dość często. O tym z jakich powodów – poniżej.

Przyczyny decydowania się na dewaluację

Bank Centralny bądź inna jednostka administracyjna może zarządzić dewaluację w wyniku następujących czynników:

  • by lepiej dopasować kurs waluty narodowej do aktualnie panujących warunków na rynku, uniknąć spekulacji obcą walutą w skali masowej;
  • chcąc zwiększyć eksport do innych krajów – obniżenie kursu waluty sprawia bowiem, że eksport przynosi większe korzyści, towary cieszą się też większym powodzeniem za granicą z uwagi na niższe ceny;
  • aby uregulować poziom bilansu płatniczego – czyli wprowadzić równowagę między importem a eksportem;

Warto pamiętać, że dewaluacja może, ale nie musi poprawiać sytuacji bilansu handlowego. Konieczna jest tutaj równowaga pomiędzy popytem krajowym na import i zagranicznym na eksport – a także elastyczność tych dwóch czynników.

Należy uwzględnić przy tym fakt, iż na rynku znajdują się też takie towary i usługi, których sprowadzanie jest konieczne i ich import mimo dewaluacji nie zmaleje. Skutkiem tego może być inflacja – w dłuższej perspektywie przeniesiona na całą gospodarkę przejawiająca się we wzroście poziomu wszystkich cen w skali kraju. Jeśli jednak dobra są możliwe do zastąpienia tymi wytworzonymi w kraju – może to stymulować zwiększenie krajowej produkcji. Czynnikiem korzystnie oddziałującym jest też zwiększony popyt na eksport.

dewaluacja waluty

Dewaluacja a denominacja

Dewaluacji waluty nie należy utożsamiać z jej denominacją. Ta druga ma na celu jedynie zmianę nominału waluty, natomiast jej kurs wobec innych walut pozostaje teoretycznie taki sam. W praktyce – zdarza się, że denominacja generuje późniejszą dewaluację. W Polsce ostatnia denominacja miała miejsce w latach 90 – tych ubiegłego wieku (proces zakończono w 1994 roku), kiedy to Bank Centralny musiał sprostać inflacji na gigantycznym poziomie, będącej efektem transformacji ustrojowej i innych czynników. Niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza jaka panuje obecnie na świecie wymaga przez rządy państwa podejmowanie rozważnych decyzji ekonomicznych. Dewaluacja to jeden, ale nie jedyny z pomocnych instrumentów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.