All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Najczęściej występujące choroby serca

1.39K 2
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Na liście chorób cywilizacyjnych, a także tych schorzeń, które są na szczycie listy przyczyn zgonów w społeczeństwach wysokorozwiniętych od wielu lat znajdują się nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca oraz układu krwionośnego. Warto zawczasu zadbać o odpowiednią profilaktykę, wprowadzać stopniowe zmiany w stylu życia, by nie dopuścić do ich rozwoju. Zaznajomienie się z objawami oraz charakterystyką najczęściej występujących chorób serca to pierwszy krok na drodze do dłuższego życia, oraz poprawy jego jakości. Zachęcamy, by ów krok poczynić z nami.

Objawy, przyczyny i sposoby leczenia schorzeń układu sercowo – naczyniowego

Do najczęściej występujących chorób serca z pewnością należy choroba wieńcowa (a więc niedokrwienie mięśnia sercowego) – gdzie do serca nie dociera wystarczająca ilość tlenu, wskutek zwężenia bądź wręcz zamknięcia się światła tętnic wieńcowych. Główną przyczyną schorzenia pozostaje obecność złogów cholesterolu, a charakterystycznym objawem są silne bóle w klatce piersiowej, większa męczliwość, duszności. Nieleczona choroba wieńcowa prowadzi do zawału mięśnia sercowego. Innymi przyczynami zawału (często śmiertelnego w skutkach) mogą być: kurcz tętnicy wieńcowej, kardiomiopatia przerostowa, wady zastawek sercowych bądź nadużywanie substancji psychoaktywnych (jak amfetamina, kokaina i inne narkotyki z tej grupy);

Kardiomiopatie, a więc niezapalne choroby mięśnia sercowego to schorzenia różnego typu, które mogą pojawiać się niezależnie od zmian w mięśniu sercowym. Najczęstszą postać kardiomiopatii stanowią stany o charakterze zastoinowym. Serce ma wtedy tendencje do przerostu, oraz rozstrzenia w obrębie prawej bądź lewej komory. Często rokowania w takich przypadkach nie nastrajają optymistycznie, bowiem kardiomiopatia może prowadzić do postępującej niewydolności serca.

Popularną grupę chorób stanowią także wady serca. Mogą one przyjmować różnorodną postać – przy czym wyszczególnia się wady wrodzone oraz nabyte. Najczęściej dochodzi do nieprawidłowości w budowie zastawki dwudzielnej. Kluczowe jest odpowiednio wczesne rozpoznanie wady, często bowiem wskazana jest interwencja chirurgiczna.

Na liście najpowszechniejszych schorzeń znajduje się również nadciśnienie tętnicze – jego diagnostyka nie jest skomplikowana i sprowadza się do pomiaru (kilkukrotnego, na przestrzeni paru dni). Nadciśnienie na ogół towarzyszy nadwadze bądź otyłości, jednak cierpią na nie również osoby nadużywające alkoholu. Do typowych objawów zalicza się:

  • bóle w okolicy serca,
  • zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją i zmęczenie,
  • duszności.

najczesciej wystepujace choroby serca

Leczenie polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych oraz wprowadzeniu specjalnej diety, przede wszystkim ograniczającej produkty bogate w sól i cholesterol, a także kawę, mocną herbatę oraz alkohol. Brak odpowiednich kroków terapeutycznych może prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca, rozwoju miażdżycy, zawału serca, a nawet uszkodzenia nerek;

Należy podkreślić, iż objawy nie muszą pojawić się w znacznym nasileniu od razu. Z reguły ich eskalacja następuje powoli, nawet na przestrzeni wielu lat. Bardzo duże znaczenie ma styl życia, jaki prowadzimy. Optymalna dieta (obfitująca w kwasy omega3 i omega6, świeże warzywa i owoce, a z niską zawartością złego cholesterolu czy produktów przetworzonych), rezygnacja z używek (jak nikotyna, alkohol czy zbyt mocna kawa), regularna aktywność fizyczna, unikanie stresów to elementy, których nie powinno się lekceważyć. Prócz tego warto zwrócić uwagę na to, by wykonywać cykliczne badania kontrolne. Tylko monitorując stan swojego organizmu jesteśmy w stanie nie dopuścić do rozwoju patologii.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 komentarze

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.