All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Najpopularniejsze systemy operacyjne w smartfonach

1.52K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W ciągu ostatnich lat na rynku telefonów komórkowych zaszły rewolucyjne zmiany. Obecnie decydując się na nowy model bierzemy pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, rozmiar pamięci, żywotność baterii, wielkość czy wreszcie cenę. Liczy się także to, jakie systemy operacyjne w smartfonach zastosowano. A te mogą być zróżnicowane. Warto poznać specyfikę oraz wady i zalety podstawowych rodzajów oprogramowania.

iOS – prekursor postępu

Firma Apple wprowadziła na rynek już 9 wersji bazującego na systemie operacyjnym Mac oprogramowania (nie licząc rzecz jasna licznych aktualizacji).

Zaletami iOS są przede wszystkim intuicyjna obsługa, szybkość działania oraz aktualizacji. System operacyjny i aplikacje są ze sobą perfekcyjne zintegrowane. Dodatkowo wymiana danych między iPhonami i iPadami nie sprawia większych trudności nawet początkującym użytkownikom. Najpopularniejszymi spośród miliona aplikacji z App Store pozostają w tym wypadku: Documents Pro – eksplorator plików umożliwiający dostęp do chmur (Google Drive, Dropbox itp.), Photomath – inteligentny kalkulator, Tiny Scanner – nawiązująca do swojego „stacjonarnego” odpowiednika, Adobe Slate do tworzenia prezentacji stron w formie www. System operacyjny iOS cieszy się popularnością szczególnie w przypadku tabletów. Apple wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy poszukują przede wszystkim zintegrowanych rozwiązań. W przypadku mankamentów należałoby wymienić m.in. fakt, że iOS to system dostępny jedynie na urządzeniach marki Apple – iPhonach i iPadach – a te wiążą się ze znacznym wydatkiem.

Systemy operacyjne w smartfonach

Android – dominujący system na rynku

Najczęściej użytkowanym systemem na smartfony pozostaje niezmiennie Android zakupiony przez koncern Google w roku 2005. Od tego czasu stopniowo udoskonalano kolejne wersje, najnowsza, acz jeszcze w małym stopniu używana to 12 wariant 7.0. Interesujące jest też nazewnictwo – każdy wariant oprócz oznakowania numerycznego nawiązuje do jakiegoś deseru (ostatnie dwie to Marshmallow 6.0 oraz Nougat 7.0). System operacyjny Android jest oparty na oprogramowaniu Linux.

Dużą zaletą systemu Android jest fakt, iż użytkownicy mają dostęp do bardzo wielu aplikacji (spośród aż 900 tysięcy wiele jest bezpłatnych). Aktualnie wykorzystywana wersja – Android Marshmallow oferuje szereg udogodnień. Wprowadzono w nim nowe systemy zarządzania pozwoleniami jak i zużyciem baterii – dzięki temu smartfony, tablety i inne mobilne urządzenia mogą w mniejszym stopniu wydatkować energię, gdy pozostają w stanie uśpienia. Również interfejs jest bardziej przyjazny, pojawiły się też nowe emotikony, elementy korekty tekstu i inne ulepszenia. Aplikacje, z których można korzystać w ramach systemu Android obejmują m.in. usługi Google (dostosowane do potrzeb mobilnych urządzeń), takie jak: Google Play, Google Plus, Gmail, YouTube, Google Drive, Google Maps, ale też aplikacje Instagram do publikowania zdjęć, Endomondo -by planować treningi, Kindle służące do obsługi e-booków, Flipboard do opracowywania własnej „prasówki” (z bardzo wielu różnorodnych źródeł), My Budget Book do planowania wydatków, Dropbox do zarządzania dokumentami. Do wad systemu operacyjnego Android zaliczane są przede wszystkim: problemy z płynnością jego pracy – wynikające z liczby funkcji oraz nakładek, fakt, że Google pozwala sobie na śledzenie telefonów używających ich systemu – co może być groźne w przypadku wycieku danych.

Systemy operacyjne w smartfonach

Windows (dawniej Windows Phone) – mniej popularny, lecz nie bez zalet

To system operacyjny na platformy mobilne opracowany przez Microsoft. Najnowsza wersja, Windows 10 jest dostępna w ramach bezpłatnej aktualizacji m.in. dla takich smartfonów jak modele Lumia, ale też BLU Win czy MCJ Madosma Q501. Udoskonalona forma oprogramowania oferuje m.in. bardziej intuicyjną obsługę aplikacji na ekranie, rozbudowane centrum akcji, bardziej złożone ustawienia i więcej powiadomień, a także integrację SMS-ów z komunikatorem Skype. Wśród najważniejszych aplikacji znajdują się m.in. Microsoft Outlook (poczta), Word, PowerPoint i Excel (a więc najważniejsze elementy pakiety Office), Muzyka, Mapy i przeglądarka Microsoft Edge. Windows Mobile jest zintegrowany z wyszukiwarką, Xbox-em Live, Zune. Wszystkie aplikacje są wysokiej jakości, posiadają też zabezpieczenia przed wirusami.

Systemy operacyjne w smartfonach

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.