All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Naturalne źródła witaminy E

1.37K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dobie dzisiejszego dostępu do informacji z dziedziny medycyny niemal każdy zainteresowany słyszał o negatywnym wpływie wolnych rodników na organizm – tak w sferze zdrowia, jak i urody. Wraz ze świadomością zagrożeń wzrasta także wiedza na temat przeciwdziałania szkodliwym skutkom – m.in. dzięki zastosowaniu antyoksydantów, wśród których prym wiodą tokaferole. Włączenie do codziennej diety naturalnych źródeł witaminy E to właśnie jeden ze sposobów na neutralizację wolnych rodników. Jak to zrobić? Odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie poniżej.

Zacznijmy od tego, iż wolne rodniki mogą przyczyniać się do rozwoju naprawdę groźnych chorób, takich jak miażdżyca, a nawet nowotwory. Dzieje się tak ponieważ substancje te destrukcyjnie oddziałują na ściany naczyń krwionośnych, uwalniają cząsteczki złego cholesterolu, a także mogą generować mutacje DNA. Dodatkowo wolne rodniki uszkadzają naturalną barierę ochronną naskórka, co prowadzi do pojawiania się przedwczesnych oznak starzenia – przesuszeń oraz głębokich zmarszczek.

Dzięki zwiększeniu udziału antyoksydantów takich jak witamina E (zwana „witaminą młodości) w diecie można znacząco zredukować negatywne skutki działania wolnych rodników – a warto zaznaczyć, iż współcześnie ich źródłem jest nie tylko obfitujące w toksyny czy konserwanty pożywienie, ale nawet zanieczyszczenia środowiska. Witamina E należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, toteż może być magazynowana w organizmie. Zapotrzebowanie dobowe na nią wynosi odpowiednio: około 9 – 10 mg (kobiety do 60 r.ż.), 12 mg (ciężarne), 10 mg (mężczyźni do 60 r.ż.) 10 mg (ludzie starsi),oraz 6 mg (dzieci). Rzecz jasna najlepiej poszukiwać naturalnych źródeł witaminy E, choć również suplementacja może być pomocna. Gdzie je znaleźć?

Związek ten najobficiej występuje w produktach takich jak: oleje – słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, arachidowy, a także masło roślinne; orzechy laskowe i migdały, a także żółtka jaj, szpinak, zarodki zbóż, kiełki oraz kapusta biała.

Naturalne zrodla witaminy E

 Zastosowanie witaminy E jest wielowymiarowe. Przez jednych bywa nazywana „witaminą płodności” przez innych – „witaminą młodości”. Spieszymy z wyjaśnieniami. Substancja ta odgrywa ważną rolę w stymulowaniu prawidłowej aktywności narządów płciowych, szczególnie u mężczyzn. Optymalny poziom witaminy E pozwala na uniknięcie zwyrodnienia plemników, które może prowadzić do bezpłodności. Dla większości kobiet ważniejsza jest jednak druga cecha – działanie antyoksydacyjne obejmuje zapobieganie procesom przedwczesnego starzenia się skóry. Neutralizacja wolnych rodników, regeneracja skóry, jej nawilżanie oraz natłuszczanie to właściwości czyniące z witaminy E ważny element preparatów przeciwzmarszczkowych, zarówno w formie tabletek, jak i kremów. Prócz działania redukującego zmarszczki istotna jest również ochrona przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV, a także wspomaganie kuracji leczniczych we wszelkiego rodzaju podrażnieniach, egzemach, a nawet trądziku czy łuszczycy.

Warto zauważyć, iż niedobory witaminy E w organizmie należą do rzadkości – dotykają one szczególnie osób, u których wykryto mukowiscydozę, celiakię, choroby genetyczne bądź też zaburzenia w zakresie wchłaniania tłuszczu. Objawy takiego stanu sprowadzają się do nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu nerwowego, przewlekłego zmęczenia, przedwczesnego starzenia się skóry (jak również jej nadmiernego rogowacenia), zaburzeń w obrębie układu mięśniowego oraz kostnego, większej podatności na infekcje oraz anemii. Nadmierne stężenie witaminy E w organizmie jest trudno, bowiem jej nadmiar jest zawsze metabolizowany oraz wydalany.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.