All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Niania z rodziny (np. dziadkowie), czy obca osoba?

1.28K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wybór opiekunki do dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Jedni proszą o pomoc dziadków, inni decydują się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki. Oba rozwiązania mają sporo plusów, a decyzja kogo wybrać zawsze jest indywidualną sprawą rodziców.

Babcia i Dziadek – niezastąpiona instytucja

Opiekowanie się wnukami od lat, zgodnie z tradycją, było wpisane na listę obowiązków babci i dziadka. Jak świat światem dziadkowie pomagali wychowywać młodsze pokolenie, poświęcali swój czas i nie oczekiwali niczego w zamian. Wiek emerytalny traktowany był jak życiowy margines i ludzie w tym okresie życia nie wyobrażali sobie, że mogliby robić coś innego. W ten sposób budowało się więzi rodzinne, a rodzina wielopokoleniowa nie była niczym zaskakującym.

Dziś sytuacja wygląda trochę inaczej. Emerytura przestała kojarzyć się z końcem życia, zaczyna być jego początkiem. Emeryt to człowiek ze stałymi dochodami, dysponujący czasem. Jeśli zdrowie dopisuje, starsi ludzie mogą prowadzić bardzo aktywny tryb życia. Nie zawsze mają chęć spędzać całe dnie z wnukami i trzeba to uszanować. Co innego posiedzieć z dzieckiem w domu, gdy jest chore i nie może iść do przedszkola, co innego pracować na etacie niani. Oczywiście, jeśli babcia uważa, że jej życiowym powołaniem jest opieka nad wnukami, to nie należy jej tego zabraniać. Przy babci dziecko z pewnością będzie się czuło bezpiecznie.

Profesjonalna niania

Wybór osoby z zewnątrz to z jednej strony ryzyko, przecież wpuszczamy do domu obcą osobę. Z drugiej strony – profesjonalna niania na ogół ma doświadczenie w zawodzie, często jest emerytowaną nauczycielką bądź studentką pedagogiki i można mieć pewność, że nie tylko zaopiekuje się dzieckiem, ale także nauczy wielu nowych, ciekawych rzeczy. Niania to ktoś więcej niż opiekunka. To osoba, która potrafi każdego dnia zaproponować nową zabawę, a jednocześnie każdego dnia malec uczy się przy niej czegoś nowego. Profesjonalną nianię można znaleźć na www.niania.pl.

Poszukiwania niani lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Trzeba dać sobie czas na znalezienie idealnej kandydatki. Warto pamiętać, że niania musi przejść swoisty okres adaptacyjny, tak by dziecko miało szansę ją poznać i zaakceptować.

Cena gra rolę

Dziadkowie na ogół opiekują się wnukami za darmo lub za symboliczny zwrot kosztów, np. dojazdu. Czasem pozwalają, by zrobić im prezent, kupić coś, na co sami by się nie zdecydowali. Bardzo rzadko zdarza się, by babci płacić tyle, co niani. Często właśnie dlatego decydujemy się na dziadków – jest taniej. Nie ma co ukrywać, że niania za swoją pracę będzie oczekiwała wynagrodzenia i to wcale nie symbolicznego. Pracując po osiem i więcej godzin dziennie, zasługuje na uczciwą pensję. Dlatego rozważając poproszenie o pomoc rodziców i zatrudnienie opiekunki do dziecka trzeba wziąć pod uwagę także aspekt finansowy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.