All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

O ergonomii pracy przy komputerze. Co powinieneś o niej wiedzieć?

623 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ergonomia jest bardzo ważna między innymi z punktu widzenia efektywności wykonywanej pracy. Aby odpowiednio zastosować ją w praktyce, warto uzbroić swoich podwładnych w wiedzę z tego zakresu. Dlatego tak istotne są szkolenia bhp dla pracowników biurowych.

Ergonomia pracy biurowej. Kilka zasad, na które warto zwrócić uwagę

Bardzo wiele mówi się o tym, że postępowanie zgodne z zasadami ergonomii pracy daje wymierne korzyści. Przede wszystkim podnosi wydajność pracowników, a co za tym idzie, wzrasta także efektywność wszystkich wykonywanych działań w firmie.
O jakich zasadach mowa?

Aby lepiej zrozumieć samo zagadnienie ergonomii pracy biurowej, warto wiedzieć, że dotyczy ono między innymi dwóch czynników. Mianowicie: miejsca pracy oraz stanowiska pracy.

  • Jeśli chodzi o miejsce pracy, jest to przestrzeń, w której pracownik biurowy przebywa na co dzień. Najczęściej chodzi o pokój czy miejsce open space.
  • Stanowisko pracy, innymi słowy, wszystkie przedmioty, których pracownik używa do pełnienia swoich codziennych obowiązków w biurze. Najważniejsze z nich to biurko, krzesło oraz komputer.

Ergonomiczne biuro, czyli…?

Takie, w którym pracownicy mogą w stu procentach skupić się na swojej pracy. Gdzie nikt ani nic ich nie rozprasza, nie przeszkadza, ani nie drażni. Trudno jest czasem osiągnąć konsensus pomiędzy tymi wszystkimi czynnikami. Mimo wszystko warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji biura.

  • Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji pokój, czy miejsce typu open space, powinno być ono oświetlone zarówno światłem naturalnym jak
    i sztucznym.
  • Temperatura panująca wewnątrz nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Minimalna temperatura pomieszczeń biurowych to 18 stopni Celsjusza.
  • Szacuje się, że każdy pracownik w firmie powinien mieć dla siebie co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni. Chodzi o odpowiednią przestrzeń między biurkami, miejsce na krzesła itp.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy w biurze?

#1 Biurko powinno być odpowiednio szerokie i długie. Osoba, pracująca na danym stanowisku, ma mieć pełną swobodę ruchów. Ale nie tylko. Powinna również móc zagospodarować blat biurka do swoich potrzeb. Nie może na nim zabraknąć miejsca na przybory potrzebne do pracy oraz jej prawidłowej organizacji.

#2 W przypadku krzesła obrotowego liczy się jego ustawienie względem blatu biurka. Krzesło powinno być wyposażone w mechanizm pozwalający na regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia oraz pochylenia oparcia, podłokietniki.

#3 Komputer należy poprawnie ustawić na blacie. Ergonomia pracy wskazuje na kilka odległości. Najważniejszą jest kąt patrzenia na ekran, czyli około 20-50 stopni. Natomiast odległość głowy pracownika od ekranu powinna wynosić od 40 do 75 cm.

Bardzo ważne jest aby ustawienie monitora ograniczało olśnienie i odbicie światła.

Najważniejsza jest wiedza, czyli szkolenia bhp dla pracowników biurowych

Według prawa każdy pracownik administracyjno-biurowy musi przejść wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki nim osoby nowoprzyjęte do firmy poznają swoje prawa, obowiązki oraz ewentualne zagrożenia wynikające
z zatrudnienia na danym stanowisku. Wartość tych szkoleń nie jest w żaden sposób kwestionowana.

Podobnie jest ze szkoleniami okresowymi, chociaż w tym zakresie zaszły pewne, dla niektórych kontrowersyjne, zmiany. Początkiem 2019 roku nowe przepisy Kodeksu Pracy zwolniły część pracowników administracyjno-biurowych z obowiązku odbywania okresowych szkoleń bhp. Warto jednak zaznaczyć, że te zasady nie dotyczą wszystkich pracowników. Jedynie tych, którzy pracują poniżej 3 kategorii ryzyka i tylko w wybranych grupach działalności.

Od stycznia, wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że szkolenia bhp dla pracowników biurowych nie powinny być jedynie przykrym obowiązkiem do odhaczenia. Wiedza na temat swojego stanowiska pracy powinna być pożądana i kluczowa. Również ta z zakresu ergonomii.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.