All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Odruch Babińskiego – o czym może świadczyć jego występowanie

1.28K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nie wszystkie metody diagnostyczne mogące wykazać poważne schorzenie czy anomalie wymagają obecności specjalisty czy personelu medycznego. Niektóre z nich są wyjątkowo proste, bo polegają na wykrywaniu nieprawidłowości w przypadku pierwotnych reakcji człowieka. Jedną z takich stanowi odruch Babińskiego. Poniżej kilka przydatnych faktów na jego temat.

Pierwsza diagnoza nie oznacza oczywiście całkowitej pewności. Dlatego też zauważając u siebie coś, co może wskazywać na odruch Babińskiego warto skonsultować się ze specjalistą. Szczególnie, że podobny objaw może wskazywać na poważną dolegliwość. Na czym polega? Najprościej rzecz ujmując jest to niewłaściwa reakcja ruchowa stopy na jej manualne drażnienie. Można w tym celu wykorzystywać różne przedmioty codziennego użytku, ale też szpatułki medyczne czy neurologiczny młotek. Istotnym jest, by można było wykonać ciągły ruch wzdłuż bocznej krawędzi stopy (zewnętrznej, a więc od pięty do małego palca). Procedura powinna być bezbolesna, lecz powodować wyraźny bodziec. Prawidłową reakcją jest tzw. „odruch podeszwowy” czyli zgięcie palców stopy w dół. Jeśli jednak wystąpi zgięcie grzbietowe (ruch palucha do góry) oraz rozstawienie pozostałych palców – mamy do czynienia z odruchem Babińskiego. Oprócz tego nierzadko można zaobserwować zgięcie kolan w obu kończynach, a także inne objawy, jak ucisk w mięśniach czy drażnienie skóry w okolicach kostki. Objaw występuje zarówno jedno- jak i obustronnie, w zależności od pacjenta. Co istotne, w przypadku osób cierpiących z powodu uszkodzeń nerwów obwodowych bądź rdzenia kręgowego patologiczna reakcja może się nie pojawić – mimo istnienia stanów, na które mogłaby wskazać.

Odruch Babińskiego nie powinien niepokoić u niemowlaków do pierwszego roku życia (a wedle niektórych specjalistów nawet u dzieci do lat trzech) – z uwagi na niepełne wykształcenie elementów układu nerwowego. Patologią jest natomiast późniejsze występowanie objawu, który może wskazywać na urazy mózgu, stwardnienie rozsiane lub stwardnienie zanikowe boczne, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, uszkodzenia spowodowane udarem, a także obecność komórek nowotworowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Warto pamiętać, że sam odruch Babińskiego nie jest jeszcze dowodem na to, że konieczna będzie terapia czy wystąpi późniejsza utrata sprawności. Jak w przypadku każdej wstępnej metody diagnostycznej należy jednak pogłębić badania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.