All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Odwołanie od reklamacji? To proste!

2.11K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rynek towarów i usług jest obecnie niezwykle rozbudowany. Nie oznacza to jednak, że konsumenci są zawsze zadowoleni. Reklamacje niestety nie zawsze są przez producentów uwzględniane. Stąd, warto zapoznać się z zasadami, jak napisać skuteczne odwołanie od reklamacji. Poniżej wyjaśniamy tę, wydawać by się mogło, skomplikowaną kwestię.

Przede wszystkim – napisanie odwołania wcale nie jest takie trudne. Wymaga jednak znajomości praw konsumenta. Pamiętajmy, że prawo to ma za zadanie chronić właśnie nabywcę usługi/ towaru, a nie ich dostarczyciela. To konsument jest słabszą stroną w relacji, a więc zapewniono mu szereg gwarancji. Przykładowo – jeśli wadliwość produktu stwierdzimy w okresie od pół roku od jego otrzymania (a nie zawarcia transakcji – tutaj trzeba by uwzględniać czas dostawy, np. w ramach sprzedaży wysyłkowej czy internetowej), to jest ona traktowana tak, jakby istniała już w momencie zakupu.

Sprzedawca jest odpowiedzialny za oferowany przez siebie towar – przez okres 2 lat jeśli produkt jest nowy, oraz roku – gdy był już używany. Dodatkowo na reklamację konsumenta musi odpowiedzieć w okresie maksimum 2 tygodni – inaczej będzie ją musiał przyjąć, zwracając taki sam towar bądź kwotę jego zakupu.

Warto zapoznać się z przepisami, które zawarte są w paragrafach konkretnych ustawach, m.in. w ustawie z 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów czy w ustawie z dnia 27 lipca 2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Bez znajomości swoich praw i obowiązków, oraz bez operowania profesjonalną terminologią niemożliwym będzie załatwienie czegokolwiek.

Odwolanie od reklamacji

Pojęcia warto zaczerpnąć właśnie z ustaw – zamiast „wadliwego produktu, z którego jesteśmy niezadowoleni” napiszemy o „produkcie niespełniającym warunków zawartej umowy”. W ten sposób pismo zostanie odebrane jako profesjonalnie przygotowane. Ze strony formalnej wniosek taki powinien zawierać datę oraz miejsce złożenia, dokładne dane stron oraz naszą skargę wraz z uzasadnieniem. Oczywiście nie każde odwołanie od reklamacji będzie pozytywnie rozpatrzone. Jednakże odpowiednie sformułowanie wniosku oraz znajomość swoich przywilejów stanowią jedno z ułatwień, jakie oferowane są konsumentom przez współczesny system.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.