All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Ogórecznik lekarski – właściwości lecznicze i zastosowanie

2.57K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ziołolecznictwo to dziedzina medycyny, która niedawno znów stała się popularna. Nic dziwnego – ponad tysiącletnie dziedzictwo sprawiło, że coraz częściej zauważa się przewagę naturalnych metod nad syntetycznymi środkami leczniczymi bądź służącymi profilaktycznie. Ogórecznik lekarski to kolejna z odkrytych na nowo roślin. Warto przekonać się, w jakich chorobach może pomóc.

Ogórecznik lekarski jest na terenie naszego kraju spotykany głównie w formie dzikiej, aczkolwiek można go z powodzeniem uprawiać jako roślinę leczniczą tudzież warzywo. Jest rośliną miododajną i pochodzi z regionów śródziemnomorskich. Ogórecznik ma charakterystyczny wygląd – jego grube łodygi są pokryte niewielkimi kolcami, a liście mają owalny kształt i są intensywnie zielone oraz szorstkie. Roślina ta posiada również kwiaty (okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia), w zależności od warunków niebieskie bądź białe. Jego nazwa związana jest z tym, że zarówno kwiaty jak i liście mają zapach i smak… ogórków. Co do „lekarskości” natomiast…

Ziele ogórecznika jest bogate w kwasy organiczne, związki śluzowe, flawanoidy, garbniki, sole mineralne orazogorecznik lekarski cholinę jak również witaminę C. Z nasion natomiast pozyskuje się olej – wykorzystywany zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Ogórecznik lekarski ma zastosowanie przede wszystkim jako środek wspomagający trawienie, wydalanie moczu, detoksykację. Jego działanie cenią sobie osoby cierpiące z powodu artretyzmu, chorób nerek czy reumatyzmu, ale nie tylko. Przemywanie skóry preparatem z ogórecznika korzystnie wpływa na cerę. Ziele ma też niewielkie właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

Niestety – nie każdy może stosować to ziele, z uwagi na skutki uboczne. Zbyt duże (bądź zbyt częste) dawkowanie może generować nadmierne obniżenie ciśnienia, nudności czy biegunki. Preparatów i naparów nie należy też użytkować w momencie, gdy stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne (zwiększają ich działanie). Ogórecznik lekarski można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i doniczce. Jego ziele ścina się w okresie kwitnienia, a następnie należy je suszyć w miejscu przewiewnym oraz ciemnym. Należy pamiętać, by kwiaty zbierać wtedy, gdy całkiem się nie rozwinęły. Można je mrozić, co zdecydowanie ułatwia późniejsze wykonywanie naparów czy płukanek.

Przeczytaj także: Olej z ogórecznika

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.