All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Opiekun w Domu Pomocy Społecznej – czym się zajmuje i jak zdobyć zawód?

2.8K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Proces starzenia się społeczeństwa w Polsce nieustannie postępuje, a liczba osób powyżej 60 roku życia wynosiła w 2017 roku 8,8 mln. Szacuje się, że będzie się ona stopniowo zwiększać i do 2026 roku wzrośnie do 3,4 mln (dane za bankier.pl). Ze względu na choroby i zaburzenia typowe dla wieku podeszłego, a także niepełnosprawność, starsze osoby często wymagają stałej opieki, której w wielu przypadkach nie mogą im zapewnić członkowie rodziny. W takiej sytuacji, w sukurs przychodzą domy pomocy społecznej, w których podopieczni mogą liczyć na całodobowe wsparcie personelu. O tym, czym zajmują się opiekunowie tego typu placówek oraz jakie kryteria należy spełnić by wykonywać ten zawód, można przeczytać poniżej.

Specyfika pracy opiekuna w DPS

Pomoc w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności, takich jak jedzenie, mycie, ubieranie oraz ogólne poruszanie się, to podstawowe obowiązki opiekunów osób starszych w domach opieki. Jest to zawód wymagający dużej empatii, wyrozumiałości oraz cierpliwości, by umiejętnie radzić sobie w trudnych warunkach. Podopieczni to często osoby niepełnosprawne czy takie, które cierpią na różne zaburzenia psychiczne, dlatego opiekun socjalny musi być przygotowany na to, by odpowiednio zareagować w sytuacjach stresujących. Choć to nie jest pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy w tym kontekście, pracownicy domów opieki, którzy mają bezpośredni kontakt z podopiecznymi, powinni także wyróżniać się dobrą kondycją fizyczną. Jest to praca w trybie zmianowym, która wymaga wielogodzinnej pozycji stojącej, dlatego przed wyborem tak wyczerpującego fizycznie zawodu, warto tę kwestię wziąć pod uwagę. Podopieczni przebywający w tego typu placówkach to bardzo często osoby samotne, które potrzebują wsparcia oraz zrozumienia, dlatego dobrze jeśli opiekun jest osobą otwartą i towarzyską, która w razie potrzeby będzie służyć rozmową.

Korzyści

Satysfakcja z pomagania innym oraz uśmiech wdzięczności podopiecznego to zdecydowanie największe korzyści płynące z wykonywania tego typu pracy. Warto również dodać, że DPS-y są placówkami publicznymi, podlegającymi jednostkom samorządu terytorialnego, a więc można mieć pewność, że jest to praca stała, gdyż w tego typu instytucjach rotacja pracowników jest niewielka. Osoby zatrudnione mogą liczyć na tzw. „trzynastki”, „wczasy pod gruszą” oraz na dodatek za pracę w godzinach nocnych. Domy pomocy otrzymują także dofinansowania z funduszy socjalnych, które mogą być przeznaczone na różne formy rozrywki dla pracowników (imprezy pracownicze, kulturalno-oświatowe, karnety na basen i siłownię). Pracy można także szukać w hospicjach, domach dziecka, szpitalnych oddziałach rehabilitacji czy też w środowiskowych domach samopomocy. Osoby, które znają języki obce mogą także z łatwością znaleźć pracę w krajach UE.

Gdzie nauczyć się zawodu

Poza posiadaniem odpowiednich predyspozycji, a przede wszystkim powołania, kandydat na takie stanowisko powinien także mieć wiedzę praktyczną. Można ją nabyć w szkołach policealnych dla dorosłych, w których kształcenie jest bezpłatne i kończy się egzaminem. Program zajęć obejmuje m.in. takie zagadnienia jak:

  • Teoretyczne podstawy opieki,
  • Aktywizacja osoby podopiecznej,
  • Podstawy organizacji domu pomocy społecznej,
  • Trening umiejętności społecznych,
  • Metodyka pracy opiekuńczo-wspierającej,
  • Język obcy w pomocy społecznej.

Dzięki powyższym przedmiotom, kandydat na tego typu stanowisko zostaje dobrze przygotowany do tego, jak sobie radzić w codziennych sytuacjach, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć w trakcie pracy. Jeżeli myślisz o wykonywaniu zawodu opiekuna w domu pomocy społecznej i chcesz zdobyć wiedzę praktyczną, zajrzyj na:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/opiekun-w-domu-pomocy-spolecznej i zapoznaj się programem nauczania.

Artykuł sponsorowany

 


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.