All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Owoce i kora kruszyny

1.47K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W naturze często rośliny o niepozornym wyglądzie stanowią prawdziwą skarbnicę składników mineralnych. Jedną z nich pozostaje kruszyna pospolita – krzew (bądź niewielkie drzewo), które można spotkać w nizinnych lasach tudzież w niższych partiach gór. Elementem wykorzystywanym w fitoterapii jest kora kruszyny – właściwości zdrowotne oraz ich zastosowanie prezentujemy poniżej.

Kora kruszyny właściwoścj

Kora kruszyny posiada niezwykle kompleksowy skład. Zawiera nie tylko saponiny korzystnie oddziałujące na trawienie oraz wspomagające usuwanie śluzu z dróg oddechowych, garbniki, awonoidy, alkaloidy, lecz także sole mineralne. Na szczególną uwagę zasługują również antrazwiązki, inaczej antraglikozydy. Są to związki o delikatnym działaniu przeczyszczającym, korzystnie oddziałujące na perystaltykę jelit oraz produkcję żółci. Garbniki natomiast mają silne właściwości antybakteryjne i detoksykacyjne (co jest pomocą zwłaszcza w przypadku zatrucia metalami ciężkimi). Korę kruszyny można stosować w problemach natury trawiennej, w przewlekłych zaparciach, przy podwyższonym poziomie cholesterolu oraz jako środek wspomagający odchudzanie. Co interesujące, odwar z tego krzewu bywa stosowany także jako środek do nacierania skóry (w średniowieczu używano go m.in. w leczeniu świerzbu).

Korę kruszyny suszy się dopiero po jej uprzednim „sparzeniu” w temperaturze 100°C przez około 2 – 3 godziny.

Owoce kruszyny

Cennym elementem kruszyny są też jej owoce – dojrzewają one wczesną jesienią, jednak należy zbierać nie do końca dojrzałe i jędrne. Owoce suszyć należy szybko, gdyż w przeciwnym wypadku pleśnieją. Po wysuszeniu robi się z nich odwar.kora kruszyny

Nie należy spożywać owoców w stanie surowym, bo choć nie są one trujące, to mogą spowodować wymioty.

Jeżeli nie mamy warunków, by samodzielnie przygotować odwar bądź proszek z kory w sklepach zielarskich można znaleźć również preparaty na bazie tej rośliny. Są to m.in. mieszanki oczyszczające oraz mieszanki regulujące trawienie i prawidłowe wydzielanie żółci.

Kory kruszyny oraz preparatów ją zawierających nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono niewydolność nerek bądź inne stany zapalne układu pokarmowego, a także guzy krwawnicze odbytu. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz okres laktacji u kobiet.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.