All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Owoce i kwiaty głogu – właściwości zdrowotne

978 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Choroby serca stanowią główną przyczynę przedwczesnych zgonów w Polsce. Można sobie z tym poradzić tylko w jeden sposób – diametralnie zmieniając szkodliwe nawyki oraz stosując profilaktykę. Jej elementem może być stosowanie preparatów na bazie głogu. Owoce i kwiaty głogu są szeroko spotykane na terenach wyżynnych. Najpopularniejszą odmianą pozostaje głóg dwulistny i to właśnie on stanowi główny surowiec leczniczy.

W medycynie naturalnej stosowane są zarówno kwiaty, jak i owoce głogu. Kwiaty są bogate m.in. w flawonoidy, fitosterole, sole mineralne, kwasy trójterpenowe, procyjanidy, a owoce prócz wymienionych składników zawierają jeszcze antyoksydanty (głównie witaminy A i C). Owoce głogu zbiera się już w formie dojrzałej we wrześniu – musi je cechować ciemnoczerwone zabarwienie), za kwiatami z kolei należy się rozglądać w okolicznych lasach na przełomie maja oraz czerwca. Istotna jest odpowiednia obróbka termiczna – suszenie owoców powinno przebiegać w temperaturze 30 stopni (w końcowym etapie zwiększa się ją do 50 stopni), natomiast suszenie kwiatów – w temperaturze 30 stopni przez cały czas.

Preparaty głogowe mogą przybierać postać naparów, odwarów oraz alkoholatur. W zielarskich sklepach nie brakuje również mieszanek wzbogaconych o ten składnik w formie suplementów w kapsułkach. Jak łatwo zauważyć, takie środki przeznaczone są głównie do użytku wewnętrznego. Kwiaty oraz owoce głogu, a raczej środki wykorzystujące te składniki działają wspomagająco przede wszystkim:

  • przy nadciśnieniu – obniżając je oraz wzmacniając układ krwionośny;
  • w chorobach kardiologicznych, takich jak zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa (z uwagi na wysokie stężenie flawonoidów);
  • w dolegliwościach bólowych serca o nieznanej etiologii (zaleca się jednak konsultację ze specjalistą) – związki zawarte w głogu mają oddziaływanie rozkurczowe na naczynia krwionośne, tym samym główny narząd – serce – jest lepiej dotleniony;
  • w stanach wzmożonego napięcia, w dusznościach;
  • w chronicznych migrenach, zawrotach głowy etc.;

Owoce i kwiaty glogu

Specyfików na bazie owoców bądź kwiatów głogu nie powinny stosować osoby cierpiące niedociśninie. Pozostałe osoby mogą korzystać z wyjątkowych właściwości głogu. Skutki uboczne praktycznie nie występują, nawet przy długoterminowej terapii.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.