All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Pierwsza pomoc dla niemowlaka

1.11K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Układ odpornościowy niemowląt nie jest w pełni rozwinięty. Są one bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje bakteryjne, wirusy, działanie toksyn. To jednak nie jedyny rodzaj zagrożenia – upadki, zadławienia, zatrucia pokarmowe, alergie różnego typu – każde z nich może być przyczyną zatrzymania akcji serca czy oddechu. Będąc odpowiedzialnym opiekunem dobrze wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc dla niemowlaka by udzielić jej w odpowiednim momencie.

Pierwsza pomoc dla niemowlaka polega na prawidłowym przeprowadzeniu resuscytacji oraz reanimacji. Łatwo poznać jej zasady systematyzując działania w punkty:

  • jeśli doszło do urazu pierwszym krokiem pozostaje sprawdzenie tętna oraz oddechu – klatka piersiowa powinna się poruszać, natomiast puls obserwujemy dotykając tętnicy szyjnej palcem wskazującym. Z kolei w sytuacji, w której podejrzewamy zakrztuszenie ciałem obcym należy sprawdzić poprzez zajrzenie do buzi, czy coś się tam znajduje i usunąć ewentualną przeszkodę palcem wskazującym;
  • w momencie, gdy nie wyczuwamy oddechu, ale jest tętno należy wykonać sztuczne oddychanie. Niemowlę należy położyć na swoim przedramieniu w pozycji leżącej. Następnie trzeba odchylić główkę i unieść podbródek. Ustami obejmujemy całe usta oraz nosek dziecka, a wtedy wykonujemy w tempie około sekundy – dwóch co dwa. Jeśli mimo tego nie zachodzi zmiana zmniejszamy częstotliwość do wdechu co trzy sekundy i czekamy na pogotowie;pierwsza pomoc dla niemowlaka 1
  • pełna akcja reanimacyjna jest konieczna wtedy, gdy nie ma zarówno wyczuwalnego pulsu, jak i oddechu. Podobnie wykonujemy sztuczne oddychanie, jednak oprócz tego robimy też masaż serca. Czynność ta wymaga precyzji – czubki palców środkowego i serdecznego przykładamy do mostka malucha a następnie wykonujemy rytmiczne uciśnięcia – w ilości około 100 na 60 sekund. Co pięć uciśnięć dodajemy wdech, a po minucie należy sprawdzić puls i oddech.

Trzeba mieć się przy wszystkich tych czynnościach na baczności ze względu na delikatną strukturę kostną niemowlęcia. Łatwo jest uszkodzić kręgosłup, a także nie zauważyć, czy klatka piersiowa się unosi.

Bezwzględnie należy wezwać pomoc lekarską nawet w sytuacji, gdy proces reanimacyjny zakończy się pomyślnie, aby m.in. specjalista sprawdził, czy w wyniku zatrzymania oddechu nie doszło do niedotlenienia mózgu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.