All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Problemy z kręgosłupem u niemowlaka

897 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wady postawy u dzieci nie należą do rzadkości. Niestety pojawiają się one coraz wcześniej. Naturalnie można zaradzić tym zmianom, bowiem z reguły następują one stopniowo. Duże znaczenie ma tutaj nauka pozytywnych nawyków oraz optymalna opieka. To mit, iż tylko dorośli mogą cierpieć na problemy z kręgosłupem. U niemowlaka ten stan także może się rozwinąć. My podpowiadamy, jak opiekować się maluszkiem, oraz co robić w przypadku wystąpienia wad postawy.

Na początek warto wyszczególnić zachowania, których bezwzględnie należy unikać podczas zabaw z dzieckiem. Problemy z kręgosłupem u niemowlaka mogą się pojawić m.in. w wyniku:

  • nieprawidłowego noszenia dziecka na rękach (tzw. „pionizacji”), bądź też używania niewłaściwego nosidełka zmuszającego malca do przyjęcia nienaturalnej postawy;
  • nieodpowiedzialnych zabaw (ciągnięcia za nóżki, rączki, podrzucania etc.);
  • zmuszania dziecka do siadania, a także „podpierania” malucha poduszkami;
  • przyspieszania nauki chodzenia, m.in. poprzez prowadzenie go za rączki, kupowanie chodzika (który może generować obciążenia kręgosłupa);

Stymulacja układu ruchowego

Co natomiast zrobić, by stymulować rozwój układu ruchowego malucha? Jak zawsze warto zacząć od podstawowych potrzeb. Warto jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Wpływa to na lepsze trzymanie główki, pozwala rozwijać mięśnie grzbietu, szyi, a więc od pierwszych tygodni umożliwia kształtowanie prawidłowej postawy. Podłoże nie może być zbyt miękkie, by malec się nie udusił. Niemowlę powinno umieć ułożyć rączki w taki sposób, by podeprzeć ciężar swojego ciała. Kluczowe znaczenie ma także dobór materacyka oraz łóżeczka. Dziecko nie powinno spać w łóżku rodziców, bowiem potrzeby jego kręgosłupa są inne. Sposób ułożenia jest istotny także w wózku – tutaj także warto zainwestować w model o twardym podłożu, gwarantującym odpowiednie podparcie pleców. Początkowo model musi być przeznaczony dla dzieci leżących, bowiem, jak wspomnieliśmy na początku,Problemy z kregoslupem u niemowlaka zmuszanie dziecka do siadania zbyt wcześnie (poniżej 6 miesiąca) może skutkować wadami postawy w przyszłości.

O roli diety w okresie wzrostu nikogo przekonywać nie trzeba. W momencie, gdy mleko mamy nie jest już jedynym pokarmem, a jadłospis jest stopniowo wzbogacany o kolejne produkty warto zadbać o to, by nigdy nie brakowało w nim witaminy D. Bez względu na sposób karmienia konieczne jest dostarczanie do 400IU/dobę, a od 6 miesiąca – od 400 do 600IU/ dobę. Dzienna dawka witaminy może być także ustalana indywidualnie.

Nawet niemowlę warto zachęcać do aktywności fizycznej – na przykład na specjalnej interaktywnej macie. Kiedy niemowlak zaczyna raczkować warto jakoś urozmaicić tę czynność, by poruszało się jak najczęściej. Współcześnie dużą popularnością cieszą się lekcje pływania dla kilkumiesięcznych dzieci. Ruch w wodzie pozwala nie tylko kształtować postawę i mięśnie grzbietu, ale też korzystnie wpływa na zdolności koordynacyjne, układ oddechowy oraz układ sercowo-naczyniowy i trawienny. Dziecko może uczęszczać na basen już od 4 miesiąca życia, przy czym należy pamiętać, iż nauka pływania musi przebiegać stopniowo. Z kolei w momencie, gdy dziecko zaczyna chodzić warto zadbać o to, by maluch jak najczęściej był boso, bądź w specjalnych skarpetkach. Zbyt częste zakładanie bucików skutkuje słabszymi mięśniami i więzadłami. Dodatkowo częściej może dochodzić do upadków.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.