All for Joomla All for Webmasters

Chcesz wiedzieÄ? wszystko o otaczajÄ?cym CiÄ? Å?wiecie? To miejsce jest dla Ciebie! ILB â?? Internet, Ludzie, Biznes i wiele innych zagadnieÅ? w zasiÄ?gu Twojej rÄ?ki!

Problemy z zajściem w ciążę [cz. I]

1.54K 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Macierzyństwo dla wielu osób pozostaje wciąż w sferze marzeń. Niestety, próby zajścia w ciążę mogą stanowić powód do nieustającej frustracji. I choć współczesna medycyna oferuje środki mogące ów problem zwalczyć, to ich dostępność wciąż jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Przyczyny zaburzeń płodności mogą być bardzo zróżnicowane – przy czym warto zauważyć, iż dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. By sobie z nimi poradzić, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi elementami wstępnej diagnostyki. Prezentujemy je poniżej.

Jak wiadomo, niebagatelne znaczenie dla płodności ma wiek. Niestety – kobiety po przekroczeniu 35, a mężczyźni 40 roku życia nie są tak płodni, jak w ubiegłych latach. U pań zmienia się częstotliwość owulacji oraz stężenie hormonów, natomiast u panów nasienie może być dużo gorszej jakości (mniejsza zawartość plemników). Późniejsze macierzyństwo stanowi jednak znak naszych czasów, stąd – warto zapoznać się z podstawowymi sposobami mogącymi korzystnie wpłynąć na płodność. Odpowiednia dieta, suplementacja oraz regularne konsultacje ginekologiczne mogą przynieść znaczącą poprawę. Wśród przyczyn, które wymagają leczenia znajdują się natomiast:

  • problemy obejmujące funkcjonowanie jajowodów. Przewody znajdujące się po obu stronach macicy mogą ulec zablokowaniu, w związku z czym jajeczko nie może zostać w niej osadzone. To jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Prócz tego przypadłość ta zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Na ogół zablokowanie jajowodów może występować jako następstwo niewyleczonej właściwie choroby wenerycznej, niemniej zdarzają się także przypadki o podłożu genetycznym;
  • endometrioza – czyli choroba, w wyniku której poza macicą formują się narośle złożone z tkanki, która wyścieła ten narząd. Owe narośle nie tylko generują ból, ale również niepłodność – i to u ponad połowy kobiet dotkniętych tą przypadłością. Do zapłodnienia nie dochodzi, ponieważ komórki endometrium kumulują się, a jednak nie są w stanie przyjąć komórki jajowej. Dodatkowymi objawami pozostają niezwykle bolesne miesiączki – acz nie pojawiają się one u wszystkich cierpiących na endometriozę;
  • mięśniaki macicy – teoretycznie stanowiące łagodne guzy, a jednak przyczyniające się do długotrwałych miesiączek, a prócz tego do trudności z zajściem oraz donoszeniem ciąży;

Do innych przyczyn niepłodności można zaliczyć m.in.:

  • stany zapalne występujące w okolicach miednicy,
  • wrodzone wady szyjki macicy,
  • chorobę alkoholową,
  • problemy z funkcjonowaniem tarczycy, przysadki mózgowej czy tej nadnerczy,
  • niewłaściwą pracę układu odpornościowego.

Problemy z zajsciem w ciaze

Leczenie niepłodności każdorazowo powinno zacząć się od postawienia wyczerpującej diagnozy. Wymaga to indywidualnego podejścia do pacjentki oraz uwzględnienia jej preferencji dotyczących terapii. Taki model w Polsce wciąż jeszcze nie jest wystarczająco rozpropagowany, jednak w miarę upływu kolejnych lat sytuacja zaczyna się zmieniać.

Na zakończenie – garść statystyk.

W Polsce bezpłodność może dotykać aż 1, 5 miliona par.

Jednak nawet jeżeli nie stwierdzono takiego problemu, to zajście w ciążę może wiązać się z licznymi trudnościami. Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na cały proces pozostaje silny stres. Tymczasem warto wiedzieć, że do poczęcia może dojść nawet po półrocznych staraniach i jest to wynikiem absolutnie akceptowalnym. Ponad to istotne jest nie tylko regularne ponawianie prób, ale też uprawianie seksu pomiędzy nimi. Należy zwrócić uwagę na jakość współżycia, ponieważ ten aspekt pozostaje ważny nie tylko dla związku, ale również dla higieny psychicznej partnerów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.